Ana Sayfa SAĞLIK + MUTLULUKBEDEN Abhyanga 2 – Nasıl Uygularsınız?

Abhyanga 2 – Nasıl Uygularsınız?

yazan Damla Asena

Neden Her Gün Kendimize Masaj Yapmalıyız?

Her gün bedenimiz ve zihnimiz toksinlere, hormon çöplerine ve strese maruz kalır. Dolayısıyla günlük olarak temizlenmeye ihtiyaç duyar. Bedenimiz bu temizleme işinin büyük kısmını biz istesek de istemesek de yapar. Yine de günün sonuna geldiğimizde bir çoğumuz kendimizi tükenmiş hissederiz. Her bir gün birbiri üzerine biner, sonuç olarak aynaya baktığınızda artık gençliğin o ışıldayan bakışlarını göremez olursunuz.

Geleneksel Hint Yaşam Bilimi Ayurveda’nın ruh ve bedeni temizleyerek uyumunu korumak için günlük olarak yapılmasını önerdiği pratiklerden biri olan, ılık yağ masajı abhyanga hakkında geçtiğimiz günlerde Kendine Dokunmanın Daha Önce Keşfetmediğin Bir Yolu: Abhyanga adında bir yazı yazmıştım. Bu şifalı pratik hakkında Ayurveda’nın kaynaklarında şöyle denir: “Her gün kendine tam bir vücut masajı yap. Bu doshaları sakinleştirir, yorgunluğu çözer, dayanma gücü sağlar, uykuyu mükemmelleştirir, cilde ışıltı verir, uzun yaşamı beraberinde getirir ve vücudun tüm bölgeleri için besleyicidir.” Bu yazımda da adım adım abhyanganın nasıl uygulandığını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Doğru Yağı Seçmek

Ayurveda’da her reçete kişiye özel olarak hazırlanır; çünkü herkesin biricik bir beden-zihin yapısı vardır. Hem doğuştan getirdiğimiz hem de maruz kaldığımız şartlardan etkilenen…

Ayurveda üç temel niteliğe dosha der: Vata dosha, Pitta dosha, Kapha dosha -daha sonra tüm bunları açıklayan bir yazı kaleme almak istiyorum, şimdilik lütfen okumaya devam edin:) Ve her birimiz işte bu üç doshanın birer kendimize has karışımıyız. İdeal olarak kullanılacak olan yağın dosha dengeleyici olması gerekir. Fakat bu yazı sizi ayrıntılara boğmak için yazılmadı. O yüzden hangi bitkinin yağının kullanılacağının Ayurveda tarafından önemsediği bilgisi zihninizde bir köşede dursun. Ama ilk önce önemsenmesi gereken yağın kalitesi olmalı. Cilt üzerine sürdüğünüz her şeyi içer. Besin de verebilirsiniz cilt yoluyla bedene, zehir de. (Zararlı kimyasallarla dolu pahalı kremler için çok üzgünüm.) Dolayısıyla seçilen yağ mutlaka iyi kalite ve soğuk sıkım olmalıdır.

Susam yağı, sade yağ (ghee), Hindistan cevizi yağı, bitkilerle zenginleştirilmiş yağlar abhyanga için sıkça kullanılır. Zeytinyağı da benim kullanmayı çok sevdiğim bir yağ. Cilt için tam bir mucize.

Adım Adım Abhyanga

 • Öncelikle 1 su bardağı kadar yağı, bain-marie usulü ısıtıyoruz. Kesinlikle yağın doğrudan ateş üstünde ısınmasını istemiyoruz. Bu yüzden yağ şişesini sıcak suyun içine oturtabilir ya da benim yaptığım gibi bir cam çanağın içine yağı koyarak içi kaynayan su dolu tencerenin üzerine yerleştirebilirsiniz. İkinci yöntemi seviyorum çünkü bazen kullandığım baz yağın içine birkaç damla öz yağ karıştırmak hoşuma gidiyor. Yağ ısınırken ben de günün telaşından uzaklaşmaya başlıyorum. Yani benim için ritüel orada başlıyor.
 • Tam olarak ne kadar yağın bedeniniz için gerekli olacağınız birkaç pratikten sonra keşfedeceksiniz.
 • Masajı banyonuzda yapmanızı tavsiye ederim. Ya da başka bir yerde yapacaksanız herhangi bir esinti veya serinlik olmadığından emin olun. Masaj yaparken çıplak olacaksınız ve en az 10 dakika sürecek; üşüme ihtimaliniz var.
 • Yere üzerine yağ damlamasını önemsemeyeceğiniz bir havlu sermek akıllıca olacaktır.

Isınan yağı alarak banyoya gelin. Benim masaj sıram aşağıdaki gibi:

 • Öncelikle saç diplerime ılık yağı akıtarak tüm kafa tasıma, yüzüme, kulaklarıma (kulakların içine ılık yağ akıtmak aynı zamanda kulak kirlerini kulağa zarar vermeden gevşeten harika bir yöntemdir. Daha sonra banyoda kulaklarınızı da yıkamayı unutmayın:) boynuma ve enseme masaj yapıyorum. Genel masaj kuralı olan uzuvlardan başlayarak gövdeye doğru gelme yöntemini takip ediyorum. Önce kafadan başlamak aynı zamanda bir saç ve yüz bakımı da oluyor. Yağladığım saçlarımı tepeden toplayarak devam ediyorum.
 • Ayak tabanları, ayak parmakları, ayakların üstü, bilekler, alt bacak, üst bacak, kasıklar ve kalçadan karna kadar çıkıyorum, göbek ve bel bölgesine sindirim organları ve böbrekler olduğu için dairesel hareketlerle masaj yapıyorum. Ayaklardan sonra ellerinizi yıkayarak devam etmek isteyebilirsiniz.
 • Karnınıza masaj yaparken bağırsak yönünü izlemenizi tavsiye ederim. Yani dairesel hareketiniz sağda aşağıdan yukarıya, solda yukarıdan aşağıya olmalı.
 • Bir sonraki adım el parmakları, avuç içleri, ellerin üstü, el bilekleri, alt kol, dirsekler, üst kol ve omuzlar. Yine bu sırayı takip ederek kolları omuzlara doğru yoğuruyorum.
 • Ben yıllar içinde kollarımı sırtımın gerisinde ters çevirip ellerimi yumruk yaparak sırtıma masaj yapma becerisi kazandım. Bunu da açıkçası tesadüfen fark ettim. İlk zamanlar kesinlikle sırtıma masaj yapamazken şu an kendi sırtıma masaj yapmak bana büyük keyif veriyor. Bir deneyin, belki siz daha esnek olabilirsiniz, ya da benim gibi zamanla, dokularınız açıldıkça bu yetenek gelişebilir.

Göğüs masajının biz kadınlar için ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Erkekler parmak eklemlerinin üstüyle göğüs kaslarını rahatlatabilirler. Biz kadınlar ise meme masajını aynı zamanda bir kontrol yöntemi olarak kullanmalıyız. Göğüste de dairesel ve dört yöne hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Abhyanganın en sevdiğim özelliklerinden biri de bu. Size her gün bedeninizin neredeyse her yerini kontrol etme, orayı dinleme şansı veriyor.

 • Tahminen bir 10-15 dakika sürecek bu masajı dilediğiniz gibi uzatabilir veya kısaltabilirsiniz.
 • Sonrasında sıcak bir banyo tam bir şifa gibi gelecek. Saçlarınıza yağ bulaştırdıysanız -ki her zaman saçları işe karıştırmak zorunda değilisiniz- birkaç kez şampuan kullanmanız gerekebilir. Özellikle de seçtiğiniz yağ Hindistan cevizi yağıysa bu yağ belli bir sıcaklığın altında donma eğilimi gösterdiğinden saçlarınızı biraz sıcak su ve 2-3 şampuanda arındırmanızı öneririm.
 • Abhyanga ideal olarak her sabah yapılması önerilen bir masajdır; fakat benim için tam bir akşam ritüeli. Günün tüm stresinden kurtulmak ve deliksiz bir uyku uymak için mükemmel bir yol.

Daha pek çok ayrıntı var, fakat sadece bu kadarının bile bedeninize ve ruhunuza harika geleceğini garanti edebilirim. Kendi deneyimimle sabit 🙂


Sağlıklı günler dilerim.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!