Ana Sayfa SAĞLIK + MUTLULUKBEDEN Alerji Mevsimi

Alerji Mevsimi

yazan Dr. Tuncay Filiz

Baharın gelişiyle doğanın ve bedenlerimizin uyanışına tanık olduğumuz gibi alerji mevsimine de merhaba diyoruz; kimilerimizi hiç etkilemeyen polenler bazılarımız için hayatı oldukça zorlaştırabiliyor. Bu yazımızda bahar alerjisinin ne olduğunu ve hafif geçirebilmek için neler yapabileceğimizi ele aldık.

Polenler çiçeklerin tozlaşma yoluyla üremelerini sağlayan erkek üreme organlarıdır ve bahar mevsiminde rüzgârın etkisiyle kilometrelerce uzaklara taşınarak bitkilerin soylarının devamını garantilerler; tabii bir kısmımızda da bir yan etki olarak bahar alerjisine neden olurlar. Bahar alerjisinin tetikleyicisi olan polenler, başta solunum yolları olmak üzere deri ve göz vasıtasıyla vücuda yapışırlar. Yurdumuzda on bine yakın bitki türünden, bin kadarının alerjiye neden olduğu bilinmektedir.

Halk arasında saman nezlesi olarak da bilinen bahar alerjisi; en sık kavak, servi, çam gibi ağaç polenleriyle tetiklenir. Yaşadığınız bölgede zeytin ağaçları varsa; mayıs ayından itibaren zeytin polenleri de alerjik etkilerini göstermeye başlayacaktır.

Alerjik hastalıklar, dünyada en sık görülen hastalıklar arasında altıncı sırada yer alır. Bahar alerjisi ise bu hastalıklar arasında ilk sıradadır. Gençlerde daha çok rastlanan bahar alerjisi; kadınlar ve erkeklerde eşit oranda görülür. Anne ya da babadan birinde bahar alerjisi varsa çocuklarda görülme olasılığı %40, anne ve babanın her ikisinde de varsa %80’dir. Dolayısıyla bahar alerjisinin kalıtsal taşınımı olduğunu söyleyebiliriz.

Hastaların ne tür şikayetleri olur?

Hapşırma, öksürük, göz yaşarması, burun akması, göz ve burunda kaşınma, damak ve gırtlak kaşıntısı, hışırtılı ya da hırıltılı nefes alma başlıca yakınmalardır. Polenlerin deriye teması deride kızarma, kabarma ve kaşıntıya neden olur. Genel halsizlik, bedensel ve zihinsel yorgunluk sık dile getirilen yakınmalardandır. Yani siz soğuk algınlığı kaynaklı nezle olduğunuzu zannedersiniz; fakat aslında vücudunuzun yarattığı bu nezle hali alerjik bir dizi reaksiyonun sonucudur.

Peki nasıl korunuruz?

Polenlerin havada asılı kalma saatleri 05.00-10.00 arasıdır. Eve gelir gelmez kıyafetler değiştirilmeli, hiçbir eşya yatak odasına sokulmamalıdır. Giysiler silinmeli, yıkanabilecek olanlar yıkanmalıdır. Gündüz gözlük ve şapka takılmalı, ev ve araç camları mutlaka kapalı tutulmalıdır. Parfümden uzak durulmalı, çarşaf ve yastık kılıfları her gün değiştirilmelidir.

 Ağaçlık alanlarda dolaşılmamalı, deniz kıyıları tercih edilmelidir. Ayrıca yağmurdan sonra yürüyüş yapmak, bahar alerjisinden mustarip kişilere iyi gelecektir. Yağmurun havayı polenlerden temizlemesi onlara rahat bir nefes aldıracaktır. Tüm koruyucu önlemlere rağmen bahar alerjisi rahatsızlık vermeye devam ederse, semptomların tedavisi için genellikle antihistaminik ilaçlar kullanılır. Acil durumlarda ise kortizon uygulanır. Tedavi ve koruyucu önlemlerin bahar mevsimi boyunca sürdürülmesi rahatsızlık hissedenlerin yaşamını kolaylaştıracaktır.

Hep birlikte rahat ve derin nefes almak niyetiyle,

Sağlıkla kalın!

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!