Ana Sayfa SAĞLIK + MUTLULUKBESLENME Aralıklı Oruç (Intermittent Fasting – IF) Nedir?

Aralıklı Oruç (Intermittent Fasting – IF) Nedir?

yazan Hypnoskop

Dilimize aralıklı oruç olarak geçen, intermittent fasting son zamanlarda pek çoğumuzun duyduğu, merak ettiği ve hakkında yapılan araştırmaların da gün geçtikçe arttığı oldukça popüler bir beslenme modeli. Aralıklı oruç yapanlar, daha dengeli bir biçimde kilo vererek, uzun ve sağlıklı bir hayat yaşamak için bu beslenme yöntemini tercih ettiklerini söylüyorlar.

Eğer sizde aralıklı orucu merak ediyorsanız, nasıl uygulandığını ve kimler için uygun olduğunu öğrenmek istiyorsanız, doğru sayfadasınız. Baharın gelişiyle beslenme rutininizi gözden geçirmeye başladıysanız, umarız ki aralıklı oruç dosyamız sizin için faydalı olur 😊.

Aralıklı Oruç Nedir?

Aralıklı oruç, bedeni sistematik açlığa maruz bırakarak uzun vadede kişinin sağlığını iyileştirmek amacıyla uyguladığı bir beslenme modelidir.

Kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için belirtmeliyiz ki, aralıklı orucun herhangi bir dini ibadetle alakası yoktur. Ancak yalnızca nefsi terbiye etmek için değil aynı zamanda bedeni tazeleyerek daha sağlıklı kıldığı içinde pek çok dinin ibadetleri arasında orucun yer aldığı düşünülüyor.

Öte yandan aralıklı beslenme kavramı, insanlığın var oluşundan beri istemsizce uyguladığı bir beslenme modeli aslında. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, avcı-toplayıcı olan ilk insanlar uzun açlıklardan sonra beslenebiliyordu. Çoğu günü yalnızca tek öğünle geçirip, ardından günlerce aç kalabiliyorlardı. Bu da bizlere, bedenlerimizin böylesine uzun aralıklardaki açlığa dayanabileceğini gösteriyor.

Aralıklı oruç yaygın olarak günde 16 saat oruç tutulan ve yalnızca sekiz saatlik bir zaman aralığında besin tüketilen, sistematik açlığı temel alan bir beslenme şeklidir. Ancak haftada iki kez yapılan bir önceki kadar yaygın olmayan, 24 saatlik oruç yöntemi de vardır. Sözün özü, aralıklı oruç neyden ne kadar yiyebileceğinizi dert edip sizi kısıtlayan bir diyetten ziyade, hangi zaman aralıklarında beslenmeniz gerektiğini düzenleyen bir sistemdir.  

Aralıklı Oruç Nasıl Uygulanır?

16/8 Yöntemi: Günde sekiz saatlik bir yeme aralığı belirleyip kalan 16 saat boyunca oruç tutulur. Uygulanabilirlik ve sürdürülebilirlik açısından çoğunluğun tercih ettiği yöntemdir. Kişi kendine en uygun olan sekiz saatlik zaman aralığında arzu ettiği gibi beslenir. Oruç tuttuğunuz süre boyunca çay, kahve, su gibi şeker içermeyen içecekleri içebilirsiniz. Önemli olan bedeninize yalnızca belirlediğiniz sekiz saatlik arada “gıda” almak. Tavsiyemiz eğer kilo vermek için aralıklı oruç yapmak istiyorsanız; en geç akşam sekizde gece boyu sürecek olan orucunuza başlamanız.

Ye-Dur-Ye: Haftada 1 veya 2 kez yapılması tavsiye edilen EAT-STOP-EAT olarak da bilinen sistem; bir öğünden sonra 24 saat oruç tutmayı içerir.

5/2 Yöntemi: Haftanın beş günü normal beslenme rutininizi takip ederken, üst üste gelmeyecek şekilde kalan iki günü yalnızca 500-600 kalori tüketilen yöntemdir.

Aralıklı Orucun Sağlımıza Faydaları Nelerdir?

Aralıklı oruç sayesinde bedende hücre yenilenmesi başlar, insülin ihtiyacı azalır ve büyüme hormonu artar. Aynı zamanda aralıklı oruç metabolizma hızınızı arttırır ve kilo vermenize de yardımcı olur. Özellikle göbek bölgesindeki yağlanmayı belirgin bir şekilde azaltır. Aralıklı oruç konusunda halen pek çok araştırma yapılmaktadır. Bilinen birtakım faydaları:

  • Sistematik açlık sayesinde aç olduğunuzu dahi fark etmeden kilo verebilirsiniz.
  • Aralıklı oruç bedenin insüline olan hassasiyetini arttırarak, insülin direncini azaltır. Böylelikle Tip-2 Diyabet riskini düşürür.
  • Kötü kolesterol LDL ve kan trigliseridlerini azaltarak kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olur.
  • Sistematik açlık beynimizdeki BDNF hormonunu arttırarak yeni sinir hücrelerinin büyümesine yardımcı olur. Dolayısıyla Alzheimer gibi hastalıklardan korunmaya da yardımcı olabileceği düşünülüyor.
  • Aralıklı oruca tabii tutulan farelerin yaşam süresinin %36-83 oranında uzadığı kaydedilmiştir.
  • Sık sık beslenme bazılarında devamlı sağlıklı yemek hazırlama ve sürekli yediklerini diyete uygun olması için kontrol etmekten kaynaklanan strese neden olabilir. Aralıklı oruç bu bağlamda stresi azaltır ve kişinin yeme alışkanlığını yaşamına uygun hale getirmeye yardımcı olur.

Peki Kimler İçin Sakıncalı?

Eğer olmanız gereken kilonun altındaysanız ve geçmişinizde yeme bozuklukları varsa, Tip-1 Diyabetseniz ve ciddi hipoglisemi atakları yaşıyorsanız, düşük tansiyonunuz varsa, hamileyseniz ya da emzirme dönemindeyseniz aralıklı oruç yani sistematik açlık sağlığınız için faydalı olmayacaktır. Bunların haricinde düzenli olarak kullandığınız herhangi bir ilaç varsa aralıklı oruca başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Tüm bunlarla birlikte biliyoruz ki kibrit kutusu büyüklüğündeki peynirler geçmişte kaldı. Her yıl farklı diyetler moda olsa da önemli olan kendi bedenimize ruhumuza hitap eden beslenme yöntemini bulmak ve sürdürebilmek. İçinde yaşadığımız bedene saygı göstererek, sağlıklı bir yaşam için kendimize en uygun beslenme modelini seçmek, bizim için en faydalısı olacaktır.

Sağlıkla ve huzurla kalın,

Kaynak: Healthline

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!