Ana Sayfa SAĞLIK + MUTLULUKBEDEN Âşık olmak sizi güzelleştirir mi?

Âşık olmak sizi güzelleştirir mi?

yazan Hypnoskop

Anti-aging adına her türlü ek gıda, haplar, özel bakım ve uygulamanın peşinden koşmamıza rağmen hiç şaşmadan herkesi güzelleştiren bir şey var: Aşk!

Hem de sadece aşkın midemizde kelebekler uçuşturduğu o en heyecanlı zamanından bahsetmiyoruz.

Gelin aşkın faydalarına ve bizi nasıl daha sağlıklı ve mutlu kıldığına birlikte daha yakından bakalım:

1- Tatmin edici, uzun süreli bir ilişki içinde olmak sağlığınız için faydalı!

“İnsan İlişkileri Ansiklopedisi” kitabını yayına hazırlayan Dr. Harry Reis, âşık olmanın inişli-çıkışlı bir doğası olduğunu ve bunun mutluluk olduğu kadar stres kaynağına da dönüşebildiğinden bahsediyor. Fakat çalışmalar gösteriyor ki, birbirini tatmin eden kişilerin uzun dönemli ilişkileri onların sağlık ve mutluluklarını oldukça olumlu etkiliyor ve elbette bu da dış görünüşlerine yansıyor. Dr. Reis, bu çalışmaların çoğunun evlilik ve evli çiftler üzerine yapıldığını söylüyor. Kendisi ise; aynı etkinin tatminkâr bir ebeveyn-çocuk veya arkadaşlık ilişkisinde de görüleceği fikrinde. İşin sırrının karşılıklı sevgi, saygı, güven ve aidiyet hislerinde olduğunu savunuyor.

2- Aşk ve sevgi sizi daha cömert yapar!

Gerçekten aşık olduğunuzda, sahip olduğunuz her şeyi o kişiyle paylaşmak istersiniz. Dahası, aşkın verdiği mutluluk sizi çevrenize karşı da daha cömert ve toleranslı kılar; ve herkesin bildiği üzere cömertlik bir erdemdir. Verici insanlar her zaman toplumda daha çok sevilir ve alma-verme yasası gereği veren her zaman daha çok geri alır.

3- Mutlu bir ilişki anti-aging’tir!

Kozmetik Firması Olay, 2500 kadın üzerinde yaptığı araştırmada, grubun %10’unu “sıradışı yaşlananlar” olarak nitelendirdi. İlginç olan bu %10, geri kalandan farklı bir genetik yapıya sahip değildi. Çalışmayı yürüten Dr. Frauke Nauser, cilt yaşlanmasının yalnızca %20’sinin genetik olarak getirdiğimiz etkenlere bağlı olduğunu, geri kalan %80’ini yaşam biçimimizin etkilediğini söylüyor.

Cilt yaşlanmasını artıran stres faktörleri arasında elbette ki güneşe maruziyet, şeker, sigara kullanımı yer alırken; hayata karşı olumlu bakabilme yeteneği geliştirmiş kişilerin diğerlerine göre oldukça genç kaldığı gözler önüne seriliyor.

Huzurlu, güvenli, sevgi dolu, mutlu bir ilişki yaşayanlar hayatlarında çok daha az stres deneyimliyor, bu da hem beden hem cilt sağlıklarına, yüz ifadelerine yansıyor.
Yani eğer sağlığınız sizin için önemli ve uzun süre genç kalmak istiyorsanız, yaptıracağınız check-uplar, kullandığınız destekler ve pahalı kremlerinizden daha önemlisi; ilişkide olduğunuz kişi.

4 – Aşk gözlerinizi ve saçlarınızı parlatır!

Aşık olunca veya sevdiğiniz bir şeyle ilgilenince vücudunuzun salgıladığı mutluluk hormonları gözbebeklerinizi büyütür ve size daha parlak ve dramatik bir bakış kazandırır. Bu, reklam dünyasının oldukça tanıdık olduğu bir bilgi. 1970’lerde yapılan bir araştırmaya göre, aynı kadının; biri gözbebekleri küçük, diğeri büyümüş iki fotoğrafı gösterildiğinde, erkekler neredeyse her seferinde büyümüş gözbebekleri olan kadın fotoğraflarını daha çekici buldular. Bu yüzden de reklamlardaki kadın modellerin genellikle büyük gözbebekleri vardır. Bu her zaman daha dramatik bir etki yaratır.

Azalan stres ve artan mutluluk hormonlarının aynı zamanda saçları daha parlak ve kuvvetli yaptığı da bilinen bir gerçek. Yani halk arasında saçları dökülen erkeklerin genelde bunu eşlerinden bilmeleri bir tesadüf değil. Yeterince mutlu olmadığınız bir ilişki içinde olmak saç sağlığınızı olumsuz etkiler.

5- Aşk bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir

Koronaya karşı önlem almaya çalışıyorsanız, belki de kendinizi aşka bırakmanız en faydalı seçim. Journal of Psychoneuroendocrinology’de yayınlanan bir çalışmaya göre, aşık olmak tip-1 interferon yanıt genleriyle bağlantılıdır ve aşık olduğumuzda vücudumuz bir dizi dışarıdan karmaşık görünen süreç sonucu, virüslere karşı bağışıklığımızı yükseltir. Yaşamın devam etmesi ve türün devamlılığı için vücutlarımızın nasıl da mucizevi bir görev ağı içinde olduğu sizce de hayranlık uyandırıcı değil mi?

(Kaynak: WebMD, YourTango)

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!