Ana Sayfa SAĞLIK + MUTLULUKBEDEN Ayurveda Saç Sağlığı Hakkında Ne Söyler?

Ayurveda Saç Sağlığı Hakkında Ne Söyler?

yazan Hypnoskop

Binlerce yıllık Hint sağlık bilimi Ayurveda, diğer tüm antik öğretiler gibi sağlığın ancak bütüncül bir yapıda mümkün olabileceği anlayışına dayanır. Güzellik ve kişinin fiziksel durumu, aslında bütüncül sağlığının dışa yansımasıdır.

Ayurveda bilginleri sıklıkla diğer verilerle beraber saçları da inceler ve bulgulara göre kişinin sağlık durumunu tahlil ederler. Bu fikir aslında herkese çok yakındır. Hepimiz stresin saçları döktüğünü veya beyazlattığını, hayatımızın farklı kesitlerinde saç uzama hızımızın değiştiğini gözlemlemişizdir. Kaldı ki bu yalnızca biz insanlara özgü değil, hayvanlar alemi de benzer bir işleyiş içindedir.

Ayurveda’ya göre saçlar ve tırnaklar; kemiksi dokunun birer yan ürünüdür. Yani sağlıklı saçlar için vücuda kemikleri besleyen minerallerin alınması zorunludur. Aynı zamanda kişinin diyeti vücuttaki sağlıklı yağ dokusunu da beslemelidir; çünkü kemik oluşumu vücuttaki yağ üretimine ve yapısına da bağlıdır. Yani vücudumuzdaki yağ dokusunun sağlığı hem kemik hem de saç ve tırnak sağlığımız için hayatidir.

Dolayısıyla, eğer saçlarınızda bir sağlıksızlık; aşırı yağlanma, aşırı kuruma, dökülme, çatallaşma, yavaş uzama gibi bir durum fark ediyorsanız, bunların hepsinin bedenimizin saflığının bozulmuş olmasından kaynaklandığını düşünebilirsiniz. Günlük hayatta duymaya oldukça alışık olduğumuz için bunlar bize normal geliyor olabilir. Fakat, bütüncül sağlık anlayışına göre bunların tamamı, sistemde bir bozukluk/tıkanıklık/açlık olabileceğinin sinyalleridir. Ayurveda bize bu sinyalleri ciddiye almamızı tavsiye eder. Çünkü tedavi edilmeyen kök nedenler bir süre sonra büyüyecek ve farklı hastalıklar olarak karşımıza çıkacaktır.

Saçlarınız yağlıysa, Ayurveda öncelikle uygun bir detoks ve zararlı yağların diyetinizden uzaklaştırılmasını tavsiye eder. Saçlarınız kuruma eğilimi gösteriyorsa, saç derinize ılık yağ ile masajı yapabilir, en az yarım saat bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

Sağlıkla uzayan saçlar için 5 ipucumuzu merak ederseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!