Ana Sayfa SAĞLIK + MUTLULUKBEDEN Bahar Alerjime İyi Gelen Doğal Yöntemler

Bahar Alerjime İyi Gelen Doğal Yöntemler

yazan Damla Asena

Bahar döngülerini bedenimiz için tek bir sözcükle ifade edecek olsak bu; “dönüşüm” olurdu. Kışın bedenlerimizde yarattığı katılığın yavaş yavaş eridiği, vücudumuzun yazın hareketliliğine hazırlandığı bir dönem. Aynı zamanda doğanın uyandığı ve ağaçların polenlerini adeta bir sofra örtüsünü silkeliyormuşçasına dört bir yana savurduğu bir zaman. Bir yandan tarif edemediğimiz bir yorgunluk hali, diğer yandan artan güneşli saatlerin ruhumuzda yarattığı umut, sevinç… Tam ısındı derken birden indiren yağmurlar… Gerçekten de vücutlarımızın en çok dinlenmeye ve yenilenmeye ihtiyaç duyduğu zamandır bahar.

Sistemimiz tüm bu dışsal dönüşüme uyum sağlamaya çalışır; fakat sürekli değişen dışsal ısı, nem ve basınç oranı her seferinde yeni bir uyum gerekliliği meydana getirir, dolayısıyla bahar boyunca beden bu adaptasyon halini maksimumda tutar. Bu da aslında oldukça yorucudur. Bizler kendimizi verimsiz, uykulu, geçmek bilmeyen bir nezleye yakalanmış gibi hisseder ve tuhaf bir suçluluk duyarız. Halbuki bu son derece doğal süreçte tüm bu semptomlarla savaşmak yerine; telefonlarla geçireceğimiz süreyi azaltıp daha iyi uyumak, bedensel ve çevresel bir temizlenme harekâtı başlatmak ve bazı doğal takviyelerden yardım almak mümkün.

Ben de bu dönemde bahar yorgunluğundan ve alerjilerden nasibimi almış durumdayım ve kendime yardım etmek için uyguladığım bazı yöntemler var. Eğer sizin de artan alerjilerle ve bahar yorgunluğuyla başa çıkmak için biraz doğal desteğe ihtiyacınız varsa size birkaç önerim olacak😊.

C Vitamini Alımınız Yeterli Mi?

Her yerde karşımıza çıkan olmazsa olmaz vitaminimizin, yapılan araştırmalar sonucu total bağışıklık sistemine iyi geldiği çok kez ortaya konuldu. 2018 yılında yapılan bir çalışma C vitamini eksikliğinin alerjik reaksiyonları başlatabileceğini, Başka bir çalışma ise yüksek doz C vitamini alımının antihistamin etki yarattığını ortaya koyuyor.

Yani alerji hapına koşmadan önce gün içinde yeteri kadar C vitamini kaynağı tüketip tüketmediğimize bakmak doğru bir hamle olacaktır; çünkü eğer böyle bir eksikliğimiz varsa muhtemelen bu vücudumuzun başka dokularının da yeterli verimde çalışmamasına yol açıyor olabilir.


C vitamini kaynakları elbette çiğ sebze ve meyveler. Ben en çok sabahları meyve tüketiyorum. Bazı sabahlar yalnızca meyve hoşuma giderken birçok zaman probiyotik yoğurt içine yulaf, yağlı tohumlar (keten tohumu, ayçiçeği, haşhaş tohumu, kabak çekirdeği içi vb.) ve kırmızı meyveler katmak oldukça tatmin edici oluyor. Sabah güne meyve ile başlamanın birkaç yararı daha var: Doğal olarak ekmeğe saldırmamış oluyorsunuz. Gününüze sağlıklı beslenme adına bir yön veriyor. Sindirim sistemini rahatlatıyor. Meyvelerin tazeliği, renkleri, aromaları benim için aynı zamanda ilham verici. Sanki bütün bu kalitelerini alıyor ruhum ve günün tonunu belirliyor.

İdealde meyveleri yoğurt ve tohumlarla karıştırarak tüketmek sindirim açısından çok da doğru olmamakla birlikte daha sağlıksız seçeneklerle karşılaştırılınca az bir zararı var diyebiliriz. Tabii siz kendinize uygun olan yöntemi, zamanı bulabilirsiniz. Haftada birkaç kez smoothie ve taze sıkılmış sebze-meyve suları tüketmek, her gün rengarenk bir salata yemek pek çok açıdan vücudun vitamin-mineral eksiğini giderecektir. Elbette ciddi bir eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Benim C vitamini tercihim ise lipozomal formda olanlar. Artık Türkiye’de de bulmak mümkün.

Quercetin: Oldukça Güçlü Bir Antioksidan

Özellikle alerjik bünyeler bu isme aşina olsalar iyi ederler. Yapılan çalışmalarda quercetinin özellikle nefes yollarının tıkanmasına yol açan inflamasyonu azalttığı ortaya konuyor. Doğal quercetin kaynakları arasında: soğan (özellikle kabuğu), elma, roobios çayı, kırmızı üzüm ve dolayısıyla kırmızı şarap, çay (camelia sinensis bitkisi) var.

Bahar aylarında bilinçli olarak bu besinlerin tüketimini artırabilirsiniz. Tabii içlerinden herhangi birine alerjiniz yoksa 😊.

Uykunun Önemi

Uyku o kadar önemli ki, sağlıkla ilgili yazılan her bir makalede değinilse yerinde olur. Konu alerjiler olduğunda da bu böyle. Güçlü bir bağışıklık sistemi daha az alerjik reaksiyon demek. Bağışıklık sisteminin güçlü olması içinse lenf dolaşımının sorunsuz olması hayati önem taşıyor. Lenfler vücudumuzun atık temizleme sistemlerinden biri ve bilin bakalım bu temizlik en efektif bir şekilde ne zaman yapılıyor? Elbette ki uykuda. Bahar alerjisi ve bahar yorgunluğu arasındaki temel bağlardan biri de bu. Vücudumuz daha çok uyumak istiyor; çünkü sistemi kapatarak yapması gereken daha çok iş var. Buna direnmek yerine, süreci kolaylaştırmaya çalışmak çok daha akıllıca.


Etraftaki Alerjenleri Azaltmak

Öncelikle hızlıca ortadan kaldırılacaklara odaklanabilirsiniz. Toz ve tüy tutan battaniyeler, pelüş oyuncaklar, suni kürkler (umarız gerçeğini kullanmıyorsunuzdur), kokusu sizi rahatsız eden mobilyalar… Problemin kaynağına odaklanmak ve semptomları azaltmaya çalışmak kol kola gitmeli. Eğer evinizde büyük bir kütüphane varsa, toza alerjisi olmayan birinden temizlemesi için yardım almak ve mümkünse camekanlı bir kitaplığa geçmek hayat kurtarıcı olacaktır. Çarşaf ve yastık kılıflarının haftalık olarak değişmesi, halıların düzenli temizliği, minimum deterjan kullanımı da dikkat edilecek diğer hususlar arasında.

Umarım bu ufak ipuçları bu baharı daha rahat ve keyifle geçirmenize yardımcı olur.

Sevgilerimle,

(Kaynak: US National Library of Medicine, Sage Journals, Healthline)

Dr. Tuncay Filiz’in “Alerji Mevsimi” yazısını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!