Ana Sayfa SAĞLIK + MUTLULUKBEDEN Bedeninizin Çağrısına Kulak Verin: Harekete Geçin!

Bedeninizin Çağrısına Kulak Verin: Harekete Geçin!

yazan Hypnoskop

Tahmin ettiğimizden de uzun süre evlerimize tıkılıp kaldık. Kimimiz enfes yemekler yapmayı tercih etti kimimiz bahar temizliğinin dibine vurup dip bucak temizlik yaptı. Mutfağımızın, evimizin düzenini yeniden keşfederken; çoğumuz kendi içimize de dönüp farkındalığımızı arttıracak pratikler yaptık. Şu sıralar bedenimizin bizi hareket etmeye çağırdığını hissediyoruz. Sizde durumlar nasıl? Eğer sizde biraz hareketlenip doğanın uyanışına eşlik etmek istiyorsanız, evde kolayca yapabileceğiniz egzersizleri derlediğimiz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz 😊.

SQUAT

Kalça ve baldır kaslarını güçlendirmek için uygun bir egzersiz mi arıyorsunuz? Bedeninizin alt kısmını şekillendirmenizeyardımcı olacak ve bu bölgede yağ birikimini önleyebilecek en temel egzersiz elbette, squat. Ayaklarınızı omuzlarınız hizasında açın. Ayaklar dışa doğru dönük, ileriye doğru bakın. Ellerinizi göğsünüzde birleştirebilir ya da yere paralel bir biçimde uzatabilirsiniz; hangisi sizin için daha rahatsa 😊. Sonra, kalçalarınızı geriye doğru çıkararak bacaklarınızı kırın ve sırtınızı hafifçe ileri doğru eğin. Karın ve kalça kaslarınızı sıkın, başlangıç pozisyonuna dönmek için ayaklarınızı yere sağlam basarak yükselin. 3×12 set olarak yapabilirsiniz.

HIP BRIDGE

Hem kalça hem de karın kaslarınıza yani yağlanmanın en çok görüldüğü yerlere odaklanan bu hareketi yapmak için yere sırt üstü uzanın. Bacaklarınız dizlerinizden kırık şekilde olmalı ve ayak tabanlarınız yere tam olarak değmeli. Karnınızı mümkün olabildiğince içeri çekerek, sıkın. Karın kaslarınızı sıkı tutmaya çalışarak kalçalarını sıkıp, ellerinizle yanda yerden destek alarak kalçanızı yukarı doğru kaldırın. Yukarıda 1-2 saniye kalça kaslarınızı sıkıp bırakarak tekrar hareketin başlangıç pozisyonuna dönüp, kalçanızı hiç yere koyulmadan harekete devam etmelisiniz. 3×15 set olarak yapabilirsiniz.

PLANK

Karın kaslarınızı güçlendirmek için en etkili hareketlerden biri de plank. Kollarınızı şınav pozisyonunda konumlandırarak otuz saniyelik üç set şeklinde gerçekleştirebilirsiniz. Hareket boyunca karnınızı sıkarak, kalçanızı düşürmemeye odaklanın. Bedeninizin tam bir sopa şeklinde düz olduğundan emin olun. Eğer biraz daha zorlaştırmak isterseniz; plank pozisyonundayken yanlara doğru yürüyebilir, ya da ön kollarınızın üstünde dururken ellerinizle şınav pozisyonuna çıkarak bu egzersizi daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

LEG RAISE + FLUTTER KICKS

Alt karın kaslarınızı çalıştırmayı hedefleyen bu iki hareket için, sırt üstü matınızın üstüne uzanın. Leg raise yani bacak kaldırma hareketi için bacaklarınızı birleştirerek ikisini birden yukarı doğru kaldırıp indirin. Ellerinizi yere paralel bir şekilde kalçanızın altına konumlandırabilir, her bacak kaldırışınızdan sonra ellerinizin üstüne yavaşça inebilirsiniz. Başlarda bacaklarınız titrese bile zamanla daha dengeli bir şekilde bu hareketi gerçekleştirebilirsiniz. 3×10 set bacak kaldırmadan sonra otuz saniye soluklanıp, flutter kicks hareketine geçebilirsiniz. Sırt üstü dirseklerinizden güç alarak ön kollarınızın üstüne uzanıp, bacaklarınızı düz bir şekilde teker teker bir karış yükseltip indirin. Alt karın kaslarınıza odaklanan bu harika egzersizi 3×20 set halinde yapabilirsiniz.

BONUS: TEMİZ HAVADA YÜRÜYÜŞ

Biliyoruz hepimiz evlerimizin her bir santimetrekaresini artık ezberledik. Baharın gelişiyle güzelleşen havaları fırsat bilip, ister sabah isterse akşamları yapabileceğiniz hafif tempolu yürüyüşlerle hem bedensel hem zihinsel olarak güçlenebilirsiniz. Temiz havada yapılan yürüyüşün salgılattığı mutluluk hormonun tadına varabilirsiniz.

Sağlıklı, mutlu günler!

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!