Ana Sayfa SAĞLIK + MUTLULUKBESLENME C Vitamininden 6000 kat daha kuvvetli: Astaksantin ile tanışın!

C Vitamininden 6000 kat daha kuvvetli: Astaksantin ile tanışın!

yazan Hypnoskop

Sağlığımızı her zamankinden çok düşündüğümüz bu günlerde artık hepimiz sağlıklı besinler, minareller ve vitaminlere daha aşinayız. Bilim, her gün yeni bir molekül keşfediyor. Yağda çözülen bileşenlerden olan karotenloiderin keşfi 1800’lere dayanıyor. O günlerden bu zamanlara kadar keşfedilen 1000’den fazla karotenoid var. İşte bu karotenoidlerin alt gruplarından biri olan astaksantin, kuvveti nedeniyle “karotenoidlerin kralı” lakabını almış.

Hangi grupta olursa olsun, karotenoidlerin tamamı vücutta antioksidan davranış sergiliyor ve A vitaminine dönüşebilmeleriyle biliniyor.

Bilinen en yüksek antioksidan kapasiteye sahip moleküllerden biri olan astaksantin pembe-kırmızı arasında değişen rengiyle biliniyor ve bazı deniz kabuklularında (karidese ve ıstakoza rengini veren şeyin ne olduğunu hiç merak etmiş miydiniz?) ve bazı tip deniz alglerinde bulunuyor. Somon balığına ve flamingolara pembe rengini veren madde de astaksantin.

Astaksantin:

  • E vitamininden 550 kat daha kuvvetli
  • C vitamininden 6000 kat daha kuvvetli
  • Kateşinlerden 550 kat daha kuvvetli (yine de kateşin kaynağı yeşil çayınızı ihmal etmeyin)

Sağlığa 5 faydası:

  • Egzersiz dayanıklılığını artırmak: Yapılan çalışmalarda yorgunluğu azalttığı, vücudun yağ kullanımını artırdığı ve buna bağlı olarak spor sonrası doku tamirini hızlandırdığı ortaya kondu
  • Cilt sağlığı: 2012 yılında yapılan bir çalışmayla astaksantinin topikal uygulamasının ciltteki yaşlanma belirtilerini geriye çevirdiği gösterildi (Somon maskesi yapmayı düşünenler?!)
  • Kalp-damar sağlığı: Sizde veya ailenizde yüksek tansiyon varsa kalp doktorunuza danışarak astaksantini hayatınıza daha çok dahil edebilirsiniz. 2006 yılında yapılan bir çalışma, kalp-damar sağlığına katkısını kanıtlıyor.
  • Üreme sağlığı: Başka bir çalışma, bir süre astaksantin tüketen erkeklerin sperm kalitesinde artışa rastladı.

Ne dersiniz? Belki bir sonraki öğün tercihinizi kırmızı et yerine somon olarak değerlendirirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!