Ana Sayfa SAĞLIK + MUTLULUKBEDEN Gün İçinde Daha Enerjik Olmanızı Sağlayacak 5 Tavsiye

Gün İçinde Daha Enerjik Olmanızı Sağlayacak 5 Tavsiye

yazan Hypnoskop

Gün Geceden Başlar

Aslında bilinçaltımız bunu gayet iyi biliyor. Gece yatağa nasıl girdiğimiz, uyku kalitemiz tüm günümüzün temelini oluşturur. Yine de çoğunlukla bunun önemini es geçip, sabah alarmıyla başlıyoruz maratona.

Daha enerjik bir gün geçirmenin temeli gece atılıyor. Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki en geç 23.00’da yatakta olmak, en az 8 saat kesintisiz uyumak sağlığın temeli. Elbette ki bu rakam bir ortalama, gerçekten ne kadar uyku ihtiyacınız olduğunu ancak siz ve bedeniniz biliyor. Eğer ki bir haftayı geçen bir uyku probleminiz varsa, aksiyon almanın tam zamanı. Vücut bu sağlıksız ritmi alışkanlık hâline getirmeden sorunun kaynağını bulmak hayat kurtaracak.

Vücut alarmsız bir şekilde yeterince dinlendiğinde uyanır. Alarmla kalkıyor olsanız bile ritminizi ve alarmınızı işte o yeterince dinlenip uyandığınız ana uyumlayın. Bir süre sonra, kurduğunuz hâlde henüz alarm çalmadan keyifle uyanmanın tadına varacak ve bu ritme alışmak için gösterdiğiniz çabaya teşekkür edeceksiniz.

Sabahı Yaşamak Önemlidir

İster evden çalışın ister ofisten, bir sabah ritüelinizin olması, gününüze bir vizyon katar. Bu ritüeli yaratırken önemli olan ritüelinizin, yaşamak istediğiniz hayata pozitif bir katkısının olması, size keyif vermesi ve sürdürülebilir olmasıdır. İster 15 dakikalık bir meditasyon, isterseniz sıcak limonlu suyunuzu kapıp yatağınızın içinde onu yudumlamak, isterseniz vücudunuzu zorlamayacak bir esneme antrenmanı ya da belki duşta o gün için sizi motive edecek mantraları tekrarlamak…

Hypnoskop İpucu: Değişim vücutta stres yaratabilir ve bir anda uyanma saatinizi bir saat geriye çekmek vücudunuzun hoşuna gitmeyebilir. İlk hafta yalnızca 15 dakika daha erken uyanmak ve tek bir ritüeli 7 gün boyunca (ya da belki sadece haftaiçi) tekrar etmek kolaylıkla başarabileceğiniz bir iştir. Ve bir işi yapabildiğimizde beynimiz dopamin ve serotonin gibi hormonları salgılayarak mutlu olmamızı sağlar. Bu ritüele devam etmenin bizde mutluluk uyandırdığını bir kod olarak öğrenen beynimiz, bir sonraki hafta için motive olacaktır.

Sabah Kahvenizi Portakal Suyu İle Değiştirin

Bir bardak portakal suyunun bir fincan kahveden daha hızlı uyku açtığını biliyor muydunuz? Hem de sinir sistemine aşırı uyarıcı bir baskı yapmadan. Zaten aslında kahvenin yaptığı bizi uyarmak, uyandırmak değil (Yine de bize kızmasın, onu çok seviyoruz). Sabah için en iyisi taze sıkılmış bir sebze-meyve kokteyli; fakat eğer her sabah bunu uygulama şansınız yoksa, çantanızda veya ofis çekmecenizde suda eriyen ve içinde en az 500 mg C vitamini bulunan bir vitamin desteği bulundurabilirsiniz.

Eğer kahve sizin için bir keyif ve motivasyon kaynağıysa, aslında kahve için ayırdığımız her mola da sağlığımıza katkı sağlıyor. Gün içinde yapmaktan keyif aldığımız ritüeller geliştirmenin zihin ve dolayısıyla beden sağlığına katkısı büyük. Sadece içtiğimiz kahvenin kalitesi önemli. Sıcak suda eriyen hazır kahveler maalesef kahveden çok katkı maddesi içeriyor. Kahve zevkini artırmak için gerçek çekirdekten çekilmiş filtre kahve çeşitlerini ya da geleneksel Türk kahvesini tercih edebilirsiniz. Türk kahvesi, ufak fincanlarda içilmesiyle uzmanlar tarafından tavsiye edilen günlük ideal kafein miktarını içeriyor. Her seferinde yanında büyük bir bardak suyu ihmal etmeyin!

Vitamin-Mineral-Hormon Dengenize Dikkat Edin

Eğer bir süredir ne yapsanız yataktan yorgun kalkıyor, ne kadar uyusanız da dinlenemiyor, gün içinde canınız hiçbir iş yapmak istemiyorsa, bir uzmana görünme zamanı gelmiş olabilir. Siz kendinizi depresyonda zannederken tiroid hormonlarınız raydan çıkmış ya da kandaki demir oranınız olması gerekenin altına düşmüş olabilir. Bir dahiliye veya endokrin uzmanına gidip test yaptırmak sorunun kaynağına giden yolda oldukça önemli bir adım. Eksik olan vitamin ve mineralleri doktorunuzun tavsiye edeceği programda tamamlamak, eğer hormonel bir problem varsa bunu erken yakalamak hayat kalitenizi artıracak ve sizi “neden böyleyim?” kaosundan çıkaracaktır.

Egzersiz Planınızı Gözden Geçirin

Hayal ettiğiniz vücuda sahip olmak, kilo almak veya vermek ya da sadece iyi hissetmek… Hangi motivasyonla yapıyor olursanız olun egzersiz harikadır. Eğer haftalık egzersiziniz yetersizse vücudunuzun işlemesi gerektiği gibi işlemesi mümkün değil. Size en eğlenceli gelen, devam edebileceğiniz ve her gün yapabileceğiniz bir egzersizle başlayın, günde 15 dakika gibi kısa bir süre hareketli olmak bile ilk başta enerji seviyenize müthiş katkıda bulunacaktır.

Gün içinde enerjinizin düşmesine yol açan bir başka durum da aşırı veya yanlış egzersiz yapıyor olmanız olabilir. Spor yapıyor olmanız, düzenli hareket etmeniz harika. Bunu yapıyor olmanız aynı zamanda öz-saygınızın da yüksek olduğunu gösteriyor. Fakat, bu ara uzmanların dikkat çektiği üzere, öz-şefkat olmadan öz-saygı, kendimize katı bir mürebbiye gibi davranmamıza yol açabiliyor. Gerçekten bizim için neyin iyi olduğunu ve bedensel gelişim ve sağlığımıza neyin gerçekten katkı sağlayacağını düşünme zamanı.

Spor bilimlerinin gelişmesiyle artık açık ve net olarak biliyoruz ki bizi nefes nefese bırakan her egzersiz aslında sağlığımıza katkı sağlamaktan çok ömrümüzü kısaltıyor. Buna karşın derin nefesler alarak yaptığımız çalışmalar sağlığımıza büyük katkı sağlıyor ve elbette ki akciğer kapasitemizi daha iyi kullanmaya başladığımızda total performansımız hızla yükseliyor. Yani aslında hayal ettiğimize ulaşmak için telaşla nefes nefese bir antrenman değil, farkındalığımızı koruyarak, doğru nefesle ve o günkü beden kapasitemize uygun bir antrenman yapmamız gerekiyor. Dolayısıyla “Hiç yapmamaktan daha iyidir” cümlesini rafa kaldırmakta fayda var!

Enerjiniz hiç bitmesin!

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!