Ana Sayfa GÜNCEL Gündelik Hayatta Mindfulness/Farkındalık Pratikleri

Gündelik Hayatta Mindfulness/Farkındalık Pratikleri

yazan Ürün Kurtiç

Tibet öğretisinde en önemli kavramlardan biri olan RİGPA; “Pure Presence”, “saf, pürüzsüz farkındalık” anlamına gelir.

Tam tersi olan MARİGPA ise ‘cehalet’ anlamını taşır. Yani, bu öğretilerde farkındalığın olmaması varoluşsal cehalet olarak görülür. “Düşünüyorum öyleyse varım” yerine “Farkındalığım var öyleyse yaşamı derinden deneyim ediyorum” bakış açısı ön plana çıkar.

Gündelik hayatta Alpha frekansını deneyim etmek için pratik alanları açmak birçok Budist gelenekte, birer destekleyici çalışma olarak önemle tavsiye edilir. (Meditasyona Adım Atmak 2 ve Meditasyona Adım Atmak 3 makalelerinde beyin frekansları hakkında daha çok bilgi edinebilirsiniz.) Gündelik aktivitelerinden birkaç tanesi bir pratik alanı olarak seçilir. Burada niyet, alelade bir aktiviteye otomatikleşmiş alışkanlıklar yerine özenli bir odak ile yaklaşmaktır

Bu, bir mindere oturup hiçbir şey düşünmemeye çalışmaktan çok daha kolaydır ama çok önemli bir antrenman görevini görür.

Örneğin farkındalıkla yürümek, dişlerini fırçalamak veya yemek pişirmek gibi. Vızır vızır işleyerek başka bir yerde olan bir zihinle, hızlı hızlı sebzeleri doğramak yerine tüm farkındalığınızla sakin, nefese odaklı bir ritimle aynı işi yapabilir misiniz? Havuçları kesmek nefis bir vinyasa pratiğine dönüşebilir mi? Havuçları vinyasa ile kesebilirseniz, Yoga derslerindeki vinyasalarınızın da müthiş bir değişime uğradığını fark edeceksiniz.

Ayurveda seanslarında sıkça tekrar ederiz: “Gerçekten ama gerçekten aceleniz yoksa yollarda koşturarak gitmeyin. Acelecilik bir alışkanlığa dönüşür. Bu gereksiz yere stres hormonlarının salgılanmasına neden olur. Bir yere yetişmeniz gerekmiyorsa sakin bir yürüyüş ritmiyle yol almayı adet edinin.”

Bu beyni gerçekten afallatır. Öncelikle tepki gösterebilir ama tekrar tekrar bozulan odağı sabırla toparlarsanız, daha önce hiç fark etmediğiniz yeni bir his ve frekans keşfedersiniz

Alpha frekansını tanımanın bir diğer önemli yolu, nefes çalışmalarıdır. Yoga öğretisinde nefes ve zihin neredeyse bir kabul edilir. Nefes dinginleşirse beyin dinginleşir denir. Haftada en az bir iki kez nefes odağını pratikte ön plana çıkaran ve nefes ile hareket ritmini dinginleştirerek, uyumlayan Yoga derslerine girmeniz veya Pranayama çalışmalarına eşlik etmeniz bu anlamda gerçek bir beyin eğitimi olacaktır.

Bunun yanı sıra beynin arka tarafında, Alpha dalgalarını canlandırmada aromaterapiden de yararlanırız. Özellikle belirli iyi kalite esansiyel yağların etkisi kanıtlanmıştır. Örneğin: organik lavanta esansiyel yağı en doğrudan ve belirgin Alpha dalgası artışını sağlamakla ünlüdür.

Rahatlatıcı müzik dinlemenin de Alpha dalgalarını canlandırdığı bilinir. Müzik dinlerken başka bir şeylerle uğraşıp ‘multitasking’ (aynı anda birden çok iş yapmak) yerine sadece müziği dinlemeye odaklanın. Ve mümkünse gözleriniz kapalı olsun. Bunu, Ayurveda özellikle akşam saatlerinde restoratif bir yoga duruşu ile yapmanızı önerir. Örneğin bu şekilde yapılacak 10-15 dakikalık destekli bir Viparita Karani çalışması, bütün günün Beta bağımlılığını yavaş yavaş temizleyecek ve beyni kaliteli bir uykuya hazırlayacaktır.

Kimi insanlar bunu beyin frekansını yönlendiren müzik kayıtları eşliğinde de yapar. İnternetten Alpha frekansı müziklerini kolayca bulabilirsiniz. Ayrıca Silva metodu gibi çeşitli sistemler aracılığıyla Alpha frekansına yeniden yakınlaşmak mümkündür.

Son Olarak;

Her ne kadar meditatif farkındalık ve hafif meditasyona geçişi mümkün kılan Alpha beyin dalgaları olsa da Yoga yolculuğu burada bitmiyor, hatta tam bu noktada başlıyor.

Beta bağımlılığını kırıp, Alpha seviyesini tanımaya başladıktan sonra açılan kapıları ve beynin başka frekanslarını yavaş yavaş deneyim etmek, bu yolculuğun kendi sürprizleridir. Bu noktalarda derinleşen meditasyon ve enerji deneyimleri mümkün olmaya başlayabilir. Farkındalık kapısından içeri adım atarak, Yoga öğretisinin bütüncüllüğüyle yavaş yavaş tanışırız. Bundan sonrası herkesin kendi odağına ve birlikte çalıştığı uzmanların tanıtacağı derinlikli pratiklere bağlıdır.

Artık söze gerek kalmaz…

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!