Ana Sayfa SAĞLIK + MUTLULUKBESLENME Hem Lezzetli Hem Şifalı: İşte Karşınızda Kırmızı Çay Rooibos

Hem Lezzetli Hem Şifalı: İşte Karşınızda Kırmızı Çay Rooibos

yazan Hypnoskop

Bir Bardak Rooibos Çayı Almaz Mıydınız?

Hepimiz yeşil çayın, siyah çayın ve beyaz çayın faydalarını defalarca okuduk. Gün içinde devamlı tükettiğimiz bu çay çeşitlerinin hepsi, aslında aynı camelia sinensis bitkisinin farklı işlemlerden geçirilmesiyle elde edilir.

Faydaları olduğu kadar kalp çarpıntısı ve uykusuzluk yapabildikleri, anksiyete eğilimi, demir eksikliği görülenler ve hamilelere fazla tüketilmemesi tavsiye edilen bu çaylara, güzel bir alternatif önerimiz var: Kırmızı çay! Yani Rooibos!

Elbette ne sabah kahvaltı keyfinizden ne de ince belli bardakta tavşankanı çayınızı yudumlayarak günün yorgunluğunu geride bıraktığınız anlardan vazgeçmenizi bekliyoruz. Fakat gün içinde tükettiğimiz birkaç bardak Rooibos çayı hem antioksidan özelliğinin yüksekliğiyle hem de neredeyse hiçbir yan etkisinin olmamasıyla gönüllerimizi çoktan fethetti. Tadı da bu kadar güzel olunca elbette sizlerle paylaşmadan edemedik. Gelin Rooibos çayının faydalarına hep birlikte göz atalım.

  • Kafein İçermez

Kafein içermeyen Rooibos çayı; hamileler, çocuklar ve kafeine hassasiyeti olanlar için harika bir alternatiftir. Kafeinin kimi sağlığa faydalı özellikleri olsa da- Fatih Arslan’nın kaleme aldığı Kahvenin Sağlık Üzerindeki Etkileri yazısına göz atabilirsiniz- herkes gönül rahatlığıyla kafein içeren içecekleri tüketemiyor. Özellikle uyku kaçıran ve kaygı bozukluğunu kötüleştiren etkileriyle birlikte titremeye ve kalp çarpıntısına yol açtığı da düşünülünce kahve ve siyah çay gibi yüksek miktarda kafein içeren içecekleri sıkça tüketmekten kaçınanları anlayabiliyoruz. Eğer siz de kafein alım oranınızı azaltmak ya da tümden bırakmak istiyorsanız, Rooibos çayına bir şans verebilirsiniz.

  • Tanen Seviyesi Düşüktür

Vücudumuzdaki demir emilimini yavaşlatan bir bileşen olan tanen: şarap, siyah ve yeşil çayda yüksek miktarda bulunur. Öte yandan rooibos çayı oldukça düşük oranda tanen içerir. Bu nedenle demir eksiliği olanlar, çay keyiflerinden vazgeçmemek için Rooibos’u gönül rahatlığıyla tercih edebilirler.

  • Antioksidanlar Bakımından Zengindir

Antioksidanlar, serbest radikallerin vücuttaki hücrelere zarar vermesini durdurduğundan sağlığımız için önemlidir. Rooibos çayındaki dikkate değer antioksidanlardan bazıları; kuersetin ve aspalathindir. Yapılan araştırmalarda quercetinin, nefes yollarının tıkanmasına neden olan inflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Dolayısıyla bahar alerjisinden muzdariplerin kuersetin açısından zengin Rooibos çayını severek tüketeceğine inanıyoruz.  Genel yayın yönetmenimiz Damla Asena’nın Bahar Alerjime İyi Gelen Doğal Yöntemler yazısına göz atabilir, konuyla ilgili daha kapsamlı bilgiye sahip olmak isterseniz Dr. Tuncay Filiz’in Alerji Mevsimi yazısını okuyabilirsiniz.

  • Kalp Sağlığınızı Korur

2011 yılında yapılan bir araştırmada, kardiyovasküler hastalık riski taşıyan 40 kişiye, 6 hafta boyunca günde altı fincan rooibos çayı içirilir. Bu sürenin sonunda katılımcıların, kontrol grubuna kıyasla “kötü” kolesterol seviyelerinin önemli ölçüde düştüğü ve “iyi” kolesterol seviyelerinin gözle görülür bir şekilde yükseldiği gözlemlenir. Dolayısıyla antioksidanlar açısından zengin Rooibos çayının kalp sağlığı için faydalı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca kolesterol seviyelerini istenildiği aralıkta kalmasını sağlamaya yardımcı olduğunun da altını çizmeliyiz. Sağlıklı bir kalp için günlük rutininize Rooibos çayını ekleyebilirsiniz 😊.

  • Diyabet Yönetimine Yardımcı Olur

Araştırmalar, rooibos çayındaki antioksidanların anti diyabetik potansiyele sahip olabileceğini ve kan şekeri seviyelerini istenilen aralıkta tutmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Özellikle tip 2 diyabetli kişilerin kalp ve damar yolu hastalıklarına diğerlerine nazaran daha yatkın olduğu düşünülünce, antioksidan açısından zengin besinlerin tüketimini arttırarak, yüksek kan şekerinden kaynaklanabilecek komplikasyon riskleri azaltılabilir. Rooibos çayında bulunan bir antioksidan olan aspalathinin, anti diyabetik potansiyeli yanı sıra diyabetli kişilerin damar yolu iltihaplanması ve damar sertleşmesi riskini azaltmalarına da yardımcı olabileceği düşünülüyor.

  • Kilonuzu Korumaya Yardımcı Olur

Rooibos çayı kalorisizdir. Bu nedenle sağlıklı kilosunu korumaya çalışanlar için harika bir içecek seçeneği olabilir. 2014 tarihli bir araştırmanın sonuçlarına göre, Rooibos çayı leptin seviyelerini artırarak kilo yönetimine de fayda sağlayabilir. Leptin, gıda alımını düzenlemeye yardımcı olan ve vücuda yeterli yiyeceği olduğuna dair sinyaller gönderen, bir nevi tokluk algımızı yöneten hormondur. Rooibos çayı ayrıca yeni yağ hücrelerinin oluşumunu durduran ve daha hızlı yağ yakması için metabolizmayı teşvik eden enzimlerin salgılanmasını sağlar.

  • Cildinizi Yaşlanma Etkilerinden Korur

Yapılan araştırmalara göre rooibos çayını topikal olarak uygulayanların ciltlerindeki yaşlanma etkilerinin azaldığı gözlemlenmiştir. 2010 yılında yapılan bir çalışmada ise, jel bazlı bitkisel özlerden bir araya getirilerek oluşturulan kozmetik karışımlar arasında, içinde rooibos çayı bulunan jelin kırışıkların görünümünü azaltmada etkili olduğu fark edildi. Bununla birlikte rooibos çayı içmenin bu konuda bir faydası olup olmadığı henüz kanıtlanmamıştır.

Eğer yaşlanma etkilerini gözle görülür bir biçimde ortadan kaldıracak mucizevi bir içerik arıyorsanız; Retinol Dosyamıza göz atabilirsiniz.

Bugünkü keyif çayınız Rooibos olsun 🙂

Sağlıkla Kalın!

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!