Ana Sayfa SAĞLIK + MUTLULUKBEDEN Her Adımda Sağlık: Yürüyüşün Beden ve Zihin Sağlığımız İçin Faydaları

Her Adımda Sağlık: Yürüyüşün Beden ve Zihin Sağlığımız İçin Faydaları

yazan Hypnoskop

Derin bir nefes alın. Ayaklarınızın altındaki toprağı hissedin. Ciğerlerinizi dolduran temiz havanın, yüzünüzü ısıtan güneşin ve bedeninizi canlandıran rüzgârın minnetle tadına varın. Bahar geldi; şimdi yürümenin tam sırası!

Koşu bandınızı geride bırakın, inanın bize açık havada yapacağınız hafif tempolu bir yürüyüş bedeninizi ve zihninizi canlandıracak. Üstelik temiz havada yapılan yürüyüşlerin daha pek çok başka faydası da var. İşte onlardan birkaçı:

  • Akciğer Kanseri Riskinizi Azaltır

Günlük olarak açık havada yapılan yürüyüşlerin, akciğer kanseri riskini yüzde 30’a kadar azalttığı tespit edilmiştir. Ayrıca astım veya diğer akciğer hastalıklarına ilişkin önceden var olan şikayetlerin de şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Eğer bahar alerjiniz varsa ağaçlık alanlarda yürüyüş yapmak yerine deniz kenarlarını ya da hava yağmurla birlikte polenlerden temizlendikten sonra yürüyüş yapmayı tercih edebilirsiniz. Bahar alerjisi ile ilgili buraya tıklayarak Dr. Tuncay Filiz’in Alerji Mevsimi yazısına ya da Baş Editörümüz Damla Asena’nın bahar mevsimiyle ilgili sağlık ipuçlarını paylaştığı yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

  • D Vitamini Seviyenizi Arttır

Dışarıda yürümek cildinizi güneş ışığına maruz bırakır ve bu da vücudunuzun daha fazla D vitamini üretmesini sağlar. D vitamini eksiklikleri pek çok farklı hastalığın tetikleyicisi olabilir. Alzheimer, kalp hastalıkları ve prostat kanseri gibi… Düşük D vitamini seviyeleri ayrıca depresyon, kronik yorgunluk ve kas ağrılarıyla da ilişkilendirilir. D vitamini seviyenizi yüksek tutmak için güneşli havalarda yürüyüş yapabilirsiniz. Sadece evden çıkmadan önce güneş kremi sürdüğünüzden ve yanınıza su aldığınızdan emin olun 😊.

  • Hafızanızı Güçlendirir

Açık havada yürüyüş yapmak, kimi uzmanların “Beynin Mucize Faktörü” dedikleri, BDNF proteinin salgılanmasına yardımcı olur. BDNF geninden sentezlenen ve nörotrofin ailesinden bir büyüme faktörü olan beyin türevli nörotrofik faktör, bir salgı proteiniolup beyinde ve kan dolaşımında bulunmaktadır. Hafıza kaybını ve bunamayı önlemeye yardımcı olabilecek yeni beyin hücrelerinin büyümesini teşvik eden BDNF; nöron gelişiminde, canlılığında ve işlevlerinin sürdürülmesinde önemli rol oynamaktadır.

  • En Doğal Antideprasandır

Her türlü egzersiz vücudunuza, ruh halinizi iyileştiren ve bedeninizde olumlu duyguları tetikleyen endorfin salgılaması için sinyal verir. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, düzenli yürüyüşe çıkmanın sinir sistemini iyileştirdiğini; gün içinde hissedilen öfke seviyesini azalttığı ortaya koyuluyor. Ayrıca bu araştırmalar, doğada olmanın gerginliği ve depresyonu azalttığını vurgularken; açık havada yürümenin koşu bandında yürümekten daha fazla mutlu kimyasallar denilen serotonin ve dopamin salgılattığı da kanıtlanmıştır.

  • Uyku Kalitenizi Arttırır

İnsanlık global olarak endişeye kapılmış bir haldeyken, uykumuzun kaçması elbette endişenin beklenen bir sonucu. Ancak bedenimizin ve zihnimizin rahatlayıp işlevini düzgünce yerine getirebilmesi için kaliteli bir uyku şart. Bilim insanları sabahları açık havada yapılan yürüyüşün vücudumuzun sirkadiyen ritmine uyum sağlamasına yardımcı olduğunu, böylece salgılanan mutluluk hormonlarıyla da stres seviyemizin azalarak daha kaliteli bir uyku deneyimi yaşayabileceğimizi öne sürüyorlar. Uyku süresini direkt olarak etkilemese bile, yayınlanan son araştırmalara göre, hafif ila orta derecede fiziksel aktivite de bulunan menopoz sonrası kadınların, çoğunlukla hareketsiz kalanlara göre daha iyi uyuduğu ifade ediliyor. Sirkadiyen ritme dair daha fazla bilgi almak için buraya tıklayarak Sirkadiyen Ritim Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Bonus: Yaratıcılığınızı Tetikler!

J.R.R Tolkein, C.S Lewis, Montaigne, Nietzsche…ve daha nice deha. Ortak noktaları yalnızca uçsuz bucaksız yaratıcılıkları değil aynı zamanda eserlerini kaleme almadan önce günlük yürüyüş rotalarında yazılarını zihinlerinde şekillendirmeleri. Eğer sizde üretim krizi yaşıyorsanız ya da kendinizi sıkışmış hissediyorsanız, doğa yürüyüşlerinde huzur bulabilir ve evinize döndüğünüzde yeniden keyifle üretebilirsiniz. Yürümenin gücü sizi bulunduğunuz anın kıymetini fark etmeye, aklınızdaki sorulardan uzaklaşıp deneyimlediğiniz anın tadını çıkarmanıza yardım olacaktır. Zihninizi ferahlatacak, bedeninizi tazeleyecek yarım saatlik bir yürüyüşle günün geri kalanında daha enerjik, mutlu ve üretken olacaksınız.

E daha ne olsun 😊!

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!