Ana Sayfa SAĞLIK + MUTLULUKBEDEN Hiperkalsemi

Kalsiyum eksikliğini duyduğunuza eminiz, ancak fazla oluşunun da sağlığımız açısından zararlı olduğunu biliyor muydunuz? Eksikliğinin yarattığı sorunlar olduğu gibi aşırı yüksek kalsiyum değerleri de kendine has problemleri beraberinde getiriyor. Sağlıklı bir yaşamın kilit noktasının denge olduğunu hatırlatarak; hiperkalseminin ne olduğunu anlamamızda bizlere yardımcı olan yazısı için Dr.Tuncay Filiz’e teşekkür ederiz 😊.

Kalsiyum, hayati fonksiyonlarımız için mutlaka gerekli olan bir mineraldir. Kalsiyum kanımızda çözünmüş olarak, kemiklerimizde ise çözünmemiş olarak bulunur. Çözünmüş olan formu hücre fonksiyonlarını düzenler. Kalp, iskelet ve mide/bağırsak kaslarının düzenli ve etkin çalışmasında kandaki kalsiyum düzeyinin etkisi büyüktür. Çözünmemiş formları ise kemikleri güçlendirir, osteoporozu ve kemik kırılmalarını önler.

Kalsiyum dengesini sağlayan organlar paratiroid bezleri, böbrekler, iskelet ve bağırsaklardır. Bu organlar senkronize bir şekilde çalışarak kalsiyum dengesine katkıda bulunurlar. Bu çalışmalarda başrol oynayanlar paratiroid hormonu (PTH) ve D vitaminidir.

Hiperkalsemi Nedir?

Normalde kandaki kalsiyum miktarı yüzde 9-11 mg arasıdır. Bu düzey yaş ve cinsiyete göre esneklik gösterir. Kandaki kalsiyum miktarının normalden yüksek olmasına hiperkalsemi denir. Hiperkalsemi olanlarda böbrek taşları sıklıkla görülür. İlerlemiş olgularda hipertansiyon, kalp ritmi bozuklukları, gastrit, mide-onikiparmak bağırsağı ülserleri, kabızlık ve depresyona eğilim görülebilir.

Hiperkalsemisi Olanların Temel Şikâyetleri Nelerdir?

Çok su içmek ve çok idrara çıkmak kalsiyum fazlalığının neden olduğu en temel şikâyetlerdir. Öte yandan bulantı, kusma, aşırı yorgunluk, bitkinlik, baş ağrısı, kabızlık, karın ağrısı, aritmi, hipertansiyon, kemik ve eklem ağrıları da sık dile getirilen diğer yakınmalardır.

Hiperkalsemiye Yol Açan Nedenler

Kalsiyum yüksekliğinin önde gelen nedeni hiperparatiroididir. Hiperparatiroidi, paratiroid bezi tarafından aşırı miktarda parathormon (PTH) salgılanması demektir. Hiperparatiroidi; hiperkalsemi, kemiklerde kistleşme ve osteoporoza neden olur. Hiperparatiroidi sonucu oluşan osteoporoz, klasik osteoporozdan farklı olarak ağrılı seyreder. Diğer nedenler ise yemek borusu ya da kemiklere metastaz yapmış olan bazı kanserler, hipertiroidi, kimi vitaminler ve ilaçlardır.

Hiperkalsemiye yol açan ilaçlar:

– D Vitamini
– A Vitamini
– Tiazid grubu idrar söktürücüler
– Lityum
– Ostrojenler

Tedavisi

Asemptomatik veya hafif semptomatik (örneğin, kabızlık) hiperkalsemisi (kalsiyum <12 mg/dL) olan hastalar acil tedavi gerektirmez. Benzer şekilde, 12 ila 14 mg/dL serum kalsiyumu kronik olarak iyi tolere edilebilir ve acil tedavi gerektirmeyebilir. Bununla birlikte, kalsiyum seviyelerinde ciddi bir yükseklik görülürse, acil müdahale gerektirir.

Aile geçmişinizde hiperkalsemi bulunuyorsa ve bahsettiğimiz şikayetlerden mustaripseniz doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Sağlıkla kalın!

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!