Ana Sayfa STİL + YAŞAMEĞLENCE İLHAM VEREN KADIN FİLMLERİ

İLHAM VEREN KADIN FİLMLERİ

yazan Merve Akartuna

8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaşırken güçlü hikayelerinden ilham alabileceğiniz, her biri kendine has duruşuyla akıllarınıza kazınacak, ayaklarının üstünde sağlam duran bağımsız kadınlara odaklanan beş film önerisiyle karşınızdayız. Keyifli Seyirler 😊

  • SAINT FRANCES

Amerikan bağımsız sinemasının son yıllarda adından söz ettiren Alex Thompson yönetmenliğindeki Saint Frances, Simone de Beauvoir’ın “Kişi kadın doğmaz, kadın olur.” tezini vurgulayarak kutsal aile kavramını yıkıp geçen oldukça güçlü bir yapım. Otuzlu yaşlarını yarılamak üzere olan Bridget, toplumun özellikle belli bir yaşı geçen kadınları konumlandırmak istediği noktadan ne kadar uzak olduğunun bilincindedir. Hayatını çoğunluğun ancak yirmili yaşlarda kabul edilebilir gördüğü garsonluk, bebek bakıcılığı gibi işlerden kazanmaktadır. Sorumluluk sahibi ve anaç olması beklenirken Bridget yaşadığı bir tecrübe yüzünden çocukların etrafında olmakta zorlanır. Ancak bakıcılığını üstlendiği Frances ile arasında beklenmedik bir dostluk peyda eder. Meryem Ana temsilini yerle bir eden, kendi bedenine dair kararları hür iradesiyle almaktan çekinmeyen Bridget rolünde izlediğimiz Kelly O’Sullivan, çarpıcı performansıyla filmi unutulmaz kılıyor.  Beinconnect’den izleyebilirsiniz.

  • AAAHH BELİNDA!

Atıf Yılmaz’ın yönettiği ve akıllara durgunluk veren muazzam performansıyla Müjda Ar’ın başrolünde oynadığı Aaahh Belinda, zamanının çok ötesinde bir feminist anlatıya sahip olan efsane bir başyapıt. Serap ayaklarının üstünde duran inanılmaz yetenekli bir tiyatro oyuncusudur. Bir ev hanımını canlandıracağı şampuan reklamı  teklifini kabul eder. Ancak bu tüm hayatını değiştirecek ve kendi kişiliğine dair olan her bir detayı tepetaklak edecektir. Etrafındaki her şeye ve kendine yabancılaşan Serap, neyin hayal neyin gerçek olduğunu karıştırmaya başlayacaktır. Sınıf çatışmasından tutun da toplumsal cinsiyet, kadının toplumdaki yeri ve temsiline kadar birbirinden çetrefilli konulara ustaca değinen Aaahh Belinda, 1986 yılında çekilmiş kült olmayı sonuna kadar hak eden fantastik bir komedidir. Mubi kataloğunda yer alan filmi, Youtube’dan da izleyebilirsiniz.

  • LILLIAN

İKSV’nin Mayıs Seçkisinde izleme fırsatı yakaladığımız Lillian, eşi benzerine rastlanmayan bir yol hikayesi. Andreas Horvath’ın ilk kurmaca filmi olan Lillian’ın esin kaynağı,1920li yıllarda New York’tan Rusya’daki evine yürüyerek dönme kararı alan Lillian Alling’in akıl almaz yolculuğu. 1926 Noel’inde Niagara Şelalelerinde, 1927’de Kanada’nın en batısındaki Hazelton kentinde görülür. 1929’da bir Eskimo, genç kadınla Alaska’nın Teller bölgesinde karşılaşır. Bu noktaya varmak için New York’tan bu yana dört yılda 8000 km. yol yapmış olan Lillian’ı bundan sonra hiç kimse görmez ve Bering boğazını geçip geçmediği, Rusya’ya varıp varmadığı halen çözülememiş bir gizem olarak kalır. Dudaklarının arasından tek bir sözcük dahi çıkmayan Lillian karakterine sessizliğinin büyüleyici ihtişamı içinde can veren Patrycja Planik, kusursuz bir performans sergiliyor. Film neredeyse bir belgesel gibi Lillian’nın yolculuğunun can alıcı anlarını gözlemliyor. Belgeselci kimliğinin yanı sıra fotoğrafçı da olanHorvath, filmin görüntü yönetmenliğini üstleniyor ve Amerikan kırsalının çorak muhafazakarlığıyla, doğasının görkeminin karşıtlığını müthiş bir başarıyla aktarıyor.

  • ROMA

Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ı dahil olmak üzere En İyi Görüntü Yönetimi ve En İyi Yönetmen Oscarlarını da kazanan Alfonso Cuaron imzalı Roma, son zamanlarda çekilen en etkileyici anlatımlardan biri. 1970’lerin Meksika’sında geçen film, aile yapısındaki güç dinamiğinin çarpıklığına, kadın olmaya, sınıfsal farklılıkların yarattığı çatışmaya ve isyanın eşiğindeki bir toplumda yaşamaya devam edebilmek üstüne şairane bir başyapıt. Orta sınıf bir ailenin hizmetçisi olan Cleo’nun aşk hayatına ve kendi varlığını keşfetme sürecine tanıklık ediyoruz. Bir yandan varlığını yalnızca hissettiğimiz ama göremediğimiz aile babasının kendisini sığdıramadığı yaşamına ve onun dört çocuklu eşi Sophia’nın içinden çıkamadığı bunalımına şahit oluyoruz. Birbirinden farklı hayatlara sahip olsalar da benzer travmalar yaşayan Cleo ve Sofia, siyasi kargaşanın hakim olduğu şehirlerinde kadın kadının yurdudur sözüne yaraşır bir biçimde birbirlerine destek olurlar. Bu kadın dayanışmasının kurtardığı hayat hepinizi derinden etkileyecek. Netflix^ten izleyebilirsiniz.

  • DAISIES

Sovyetlerin Çekoslovakya’yı işgal etmesinden iki yıl önce çekilen Daisies, 60’ların ortasında ortaya çıkan ve 1968 Prag Baharına öncülük eden Çek Yeni Dalgasının en sürrealist ve tüketim toplumunu sözünü sakınmadan sertçe eleştiren filmlerinden biri. Bu sözlerimiz yanıltmasın aynı zamanda adeta bir peri masalının içinde bulacaksınız kendinizi. Şaşılacak derecede renkli ve eğlenceli bu siyasi eleştiri filmi tam anlamıyla bir görsel şölen. Vera Chytilova’nın kamerasını ikisinin de adı Marie olan 17 yaşındaki genç kadınların peşine taktığı Daisies, yaşadığımız dünyanın çirkin, işlemeyen düzenine harikulade zarif bir estetikle baş kaldırıyor. Toplumun kadına biçtiği rolü yakıp kül eden film, bizleri muazzam güçlü bir feminist haykırışa şahit ediyor. Tabuları yerle bir eden kışkırtıcı bir kült yapıt olan Daisies, Mubi koleksiyonunda yer alıyor.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!