Ana Sayfa GÜNCEL Klasik Müziğin Büyük Bestecisi Johann Sebastian Bach ve Eşi Anna Magdalena Bach

Klasik Müziğin Büyük Bestecisi Johann Sebastian Bach ve Eşi Anna Magdalena Bach

yazan Hypnoskop

Klasik müzikle aranız nasıl? Peki, Barok dönem eserlerini dinlemekten keyif alır mısınız? Bu yazımızda sizler için ünlü besteci Bach’ın hayatından ufak bir kesit sunmak istedik. Müzikseverler arasında bir sohbete katılırsanız bu kısa bilgiler size hayran bakışlar olarak geri dönecektir, bize güvenebilirsiniz ;).

Geç Barok dönemin kuşkusuz ki en büyük bestecisi, Alman klasik müziğinin 3B’lerinin (diğer ikisi Beethoven ve Brahms’tır) ilki Johann Sebastian Bach ya da müzik tarihindeki diğer adıyla “Büyük Bach”tır. Kuşaklar boyu müzisyen bir sülâlenin üyesi olan Bach, 1 Mart 1685’te Eisenach’da doğdu ve 28 Temmuz 1750’de Leipzig’de yaşama veda etti.

Bu büyük bestecinin ikinci karısı olan Anna Magdalena Bach da bir şarkıcıydı, sopranoydu ve Johann Sebastian’ın eserlerinin notalarını yazan ve bunları satarak aile bütçesine katkıda bulunan bir nota yazımcısıydı. Anna Magdalena, Johann Sebastian ile evlendikten sonra da profesyonel olarak şarkı söylemeye devam etti. Johann Sebastian ile Anna Magdalena’nın aynı meslekten oluşu, evliliklerine de yansıdı ve mutluluk içinde yaşadılar. On üç çocukları oldu, ancak bunlardan üçü yaşadı. Bu arada Bach’ın ilk eşi Maria Barbara’dan da yedi çocuğu olmuş, ne yazık ki üçü bebekken ölmüştü. Anna Magdalena, Bach’ın bütün çocuklarına annelik yapmıştı.

Bach’ın ve ailesinin yaşamındaki önemli kişilerden biri olan Georg Erdmann’a 28 Ekim 1730’da yazdığı mektupta: “İkinci evliliğimden bir oğlum ile iki kızım sağdır. İlk karımdan büyük oğlum hukuk okuyor, diğeri birinci sınıfta, biriyse ikinci sınıfa devam etmektedir. En büyük kızım daha evlenmemiştir. İkinci evliliğimden olan çocuklar henüz çok küçüktürler. Oğlanların en büyüğü altı yaşında. Fakat hepsinin müziğe ilgileri var. Ailemle [ilk eşinden de olan çocuklarıyla] bir çalgı grubu kurabileceğimize eminim. Özellikle şimdiki karımın güzel bir soprano sesi var, büyük kızım da iyi şarkı söyler.” ifadelerini kullanmıştır.

Günümüzde de piyanoya yeni başlayan çocukların kısa bir süre sonra çalmaya başladıkları ilk kolay Bach parçaları, Anna Magdalena ile Bach’ın ilk karısı Maria Barbara’dan olan ikinci çocuğu ve en büyük oğlu olan Wilhelm Friedemann Bach’tan derlenmiş, 24 küçük piyano (Klavier) parçasından oluşan “Der erste Bach”tır (İlk Bach).  

Bu yazıdan sonra Hypnoskop Spotify hesabımıza eklediğimiz Bach çalma listemize göz atabilir; hem de bu sayede ruhunuzu dinginleştirebilirsiniz.

Müzikli günler dileriz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!