Ana Sayfa SAĞLIK + MUTLULUKBEDEN Mart Ayı Bitmeden: Endometriozis Farkındalık Zamanı

Mart Ayı Bitmeden: Endometriozis Farkındalık Zamanı

Şiddetli adet ağrıları veya adet sonrası dönemde devam eden karın ağrıları endometriozis habercisi olabilir. Mart ayı Endometriozis farkındalık ayı olarak bilinmekte. İzmir Başkent Üniversitesi Hastanesi Kadın Doğum hekimlerinden Doç. Dr. Gonca Çoban Şerbetçioğlu da Mart ayı bitmeden bizler için endometriozisi anlattı:

Endometriozis’in halk arasında bilinen adı çikolata kistidir. Rahim iç duvarında bulunan dokuların, karın içi zarında veya başta yumurtalık ve tüplerde olmak üzere tüm karın içi organlarında olmasıdır. Yanlış konumlanan bu endometrial dokuda, tıpkı uterusta olduğu gibi adet döngüsü olur.

Endometriozis –çikolata kisti-, yumurtalıklara yerleşirse yumurtaların kalitesini ve ayrıca fallop tüplerinin işleyişini olumsuz yönde etkiler ve karın boşluğunun iç kısmında yapışıklığa neden olur. Doğurganlık çağındaki kadınların %10-15’ini etkileyen östrojen -kadınlık hormonu- bağımlı, kronik bir hastalıktır. Her yıl Türkiye yaklaşık 2 milyon kadını etkilemektedir.  Hastalarda hiçbir bulgu olmayabileceği gibi, adet sancısı -dismenore-, ilişkide ağrı -disparoni-, idrar yapmada güçlük, dışkılamada ağrı veya sürekli alt karında ağrı, şişkinlik, kısırlık gibi bulgularla başvurabilmektedir.

Risk faktörleri;

  • Birinci derece akrabalarında bu hastalığa sahip olmak,
  • 30 yaşından sonra ilk defa doğum yapmak,
  • Rahim yapısında anormallik olması,
  • Doğum yapmamış olmak,
  • Erken yaşta adet görmek,
  • Yoğun ve 27 günden sık aralıklarla adet görmek,
  • Geç menopoza girmek,
  • Vücutta olması gerekenden daha yüksek östrojen hormon oranına sahip olmak,
  • Düşük vücut kitle indeksi,
  • Adet kanının vücuttan normal atılım yolunu engelleyen herhangi bir durum.

Ne yazık ki endometriozis hastalığının tanısı geç konulmaktadır. Yapılan jinekolojik muayene bulgularının ultrason ile birlikte değerlendirmesi ile çoğu hastada  tanı konulabilmektedir. Bu sebeple yıllık rutin jinekolojik muayene her kadın için önerilmektedir. Manyetik rezonans (MR)’a nadiren ihtiyaç duyulmaktadır. Hastalığın kesin tanısı ancak cerrahi işlem sırasında alınan dokuların patolojik olarak değerlendirilmesi ile konulabilmektedir. Cerrahi de konusunda yetkin bir laparokopist (kapalı teknik ile operasyon yapan kişi), hem tanı koyup hem tedavisini yapabilmektedir. Tek tedavi metodu cerrahi olmamakla birlikte medikal (ilaçla) tedavi yöntemleri, hastalığın sık tekrarlama riski olduğundan öncelikli olarak tercih edilir. Endometriozis tedavisi; hastanın yaşına, gebelik isteğine ve bulguların ciddiyetine ve daha önce uygulanan tedavilere göre değişebilir.

Tedavide ana amaç, ağrıyı kontrol altına almak ve olabildiğince hastalığın ilerlemesini, yeni odaklar oluşmasını engellemek ya da geciktirebilmektir. Bu amaç, cerrahi yöntem ya da ilaç tedavisi ile sağlanabilir.

Endometriozisin cerrahi yöntemlerle tedavi edilmesini gerektiren durumlar şunlardır:

•    Süreklilik gösteren ve ilaç tedavisine cevap vermeyen ağrı yakınması olduğunda,

•    Mevcut hayat fonksiyonları kısıtlanan, ağır bulguları olan hastalarda,

•    Endometriozis doku tanısının gerekli görüldüğü durumlarda,

•    Bağırsak ya da idrar yolları tıkanıklığının olduğu durumlarda cerrahi tedavi uygulanır.

Laparoskopik cerrahi işlemler sonrası hastaların normal hayata geri dönüşü açık cerrahiye kıyasla daha kısa sürmektedir. Bu süre, hastanın durumuna, geçirilen operasyona ya da kişinin ağrı eşiğine göre değişkenlik göstermekle birlikte 7-15 gün arasında olacaktır.

Endometriozis konusunda deneyimli doktor, hasta ve hastalığın durumuna göre yönlendirmeyi yapacak ve en uygun tedaviyi planlayacaktır.

Sağlıkla kalın!

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!