Ana Sayfa GÜNCEL Meditasyona Adım Atmak – Bölüm 2 – Beynin Dili

Meditasyona Adım Atmak – Bölüm 2 – Beynin Dili

yazan Ürün Kurtiç
Zihninizdeki düşünceler de sizi böyle izliyor mu?

Meditasyon pratiklerine adım atarken, modern insan beyninin çetrefilli süreçlerinde yol alıyoruz. Elimizde bir yol haritası olması iyi olur. Ve gittiği ülkenin dilini konuşamayan bir turist olmaktansa, öncelikle beynin kendi dilini öğrenmekte fayda var.

Bütün düşüncelerin, duyguların ve davranışların kökünde beyindeki nöronlar arası iletişim yer alır. Milyarlarca nöronun birbirleriyle konuşmaları sayesinde elektrik akımları oluşur ve bu dile ‘beyin dalgaları’ deriz.

En baştan meditasyonun tanımını, beynin kendi dili ile ifade etmemiz gerekirse çok kısaca şöyle denilebilir:

“Meditatif farkındalık; Beta frekansını Alpha frekansına çevirmekle başlar.”

Hepimiz 5 temel beyin dalgası frekansını kullanırız. Bu frekanslar, kafatasına yerleştirilen EEG cihazlarıyla ölçülerek Hertz (Hz) birimiyle ifade edilir.

 
1. Beta (14- 40 Hz) — Uyanık halde, düşünen zihin frekansı.


2. Alpha (8- 14 Hz) — Zihinsel rahatlama ve farkındalık frekansı.


3.Theta (4- 8 Hz) — Hafif uyku, zihnin derinleşen dinginliği ve Zen meditasyonu gibi düşüncelerin, çok nadir oluşturduğu meditasyonların gerçekleştiği frekanstır. “Süper Dalga” da denir. Theta’nın bazı seviyelerinde güçlü canlandırma (visualization), yaratıcılık, olağandışı kavrayışlar mümkün olur. Bu özellikle Alpha-Theta sınırı denilen 7 Hz-8 Hz arası gözlemlenir.


4. Delta (0.5-4 Hz) — Derin uyku. En düşük dalga seviyesidir. Şifa ve yenilenmenin yüksek oranda meydana geldiği frekanstır.


5. Gamma (40 Hz ve yukarısı) – İç Bilinç Uyanışı (…associated with higher states of conscious perception.)

Konu dahilinde asıl işimize yarayacak olan Beta ve Alpha dalgalarını anlamak olduğundan, bu kısa makalede sadece bu ikisine detaylı değineceğim.

Tekrar etmekte fayda var; meditasyona ilk adımları atmak vızır vızır düşünen zihnin Beta dalgalarını, farkındalık ve bilinç frekansı olan Alpha’ya çevirebilmekle başlar.

Uzmanlar, Amerikalıları ve Batı toplumlarını Alpha özürlü olarak tanımlıyor. Eğer zihniniz günün çoğunda Beta seviyesinde işliyorsa ve nöronlar arası trafik hızla çalışıyorsa, çok daha düşük bir seviye gerektiren Alpha’ya geçmekte müthiş zorlanabilir.

Eğer böyle bir eğiliminiz varsa meditasyon yapmaya çalışıp kendi beyninden bezmek yerine, Alpha seviyesini çok daha kolay şekilde tanıtacak diğer çalışmalardan destek almakta fayda vardır. Bu ön eğitim sayesinde, Alpha seviyesiyle tanıdıklaştıkça, zamanla meditasyon doğal bir şekilde mümkün olabilmeye başlar. Beyin de aynı kaslar gibi doğru antrenman ile eğitilebilir ve zihin bağımlılıklarından özgürleşebilir.

Meditasyona Adım Atmak -1 yazısını okumak için tıklayınız

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!