Ana Sayfa GÜNCEL Meditasyona Adım Atmak 3 – Frekansı Dönüştürmek

Meditasyona Adım Atmak 3 – Frekansı Dönüştürmek

yazan Ürün Kurtiç

BETA Beyin Dalgaları 

 Frekansı 12Hz- 40 Hz arasındadır ve en hızlı beyin dalgalarından biri olarak kabul edilir. Beta dalgası, sol beyin tarafından üretilir. Örneğin bir problem için çözüm geliştirirken, yazı yazarken, mantık yürütürken, matematiksel hesap yaparken, internette dolaşırken Beta beyin dalgaları meydana gelir.

Neden/sonuç ilişkilerini fazlaca düşünen, durum değerlendirmesi yapan ve sürekli ileriye yönelik planlamalarla uğraşan insanların normalden fazla Beta dalgasına sahip olmaya meylettikleri gözlemlenir. Aslına bakarsanız uyanır uyanmaz çocuklar da dahil hemen herkes zaten bir Beta moduna girer. Üstelik Beta beyin dalgaları orta yaşlarda artacaktır. Çoğu sağlıklı yetişkinde bu dalganın dominant ritmi oluşturduğu gözlemlenir.

Hayatta bir zombi olmak istemiyorsanız, Beta beyin dalgalarını bir miktar aktive edebilmeniz gerekir. Bu haldeyken nöronlar arası iletişim oldukça hızlıdır. Hatta bu yazıyı okurken bile Beta dalgaları ürettiğiniz kesin… Bir yoga uzmanı seans verirken aynı anda düşünüp, gözlemleyip, seansı yönlendirebiliyorsa, Beta beyin dalgalarına sahiptir. Yoga yaparken ise hala Beta beyin dalgaları mı üretiyorsunuz yoksa Alpha seviyesine geçebiliyor musunuz, işte bu incelikle gözlemlenerek cevap verilmesi gereken bir sorudur.

Beta seviyesi zihni canlandırır, eğlenceli ve heyecan vericidir. Ancak bu seviye uzun süre devam ettiğinde ve hız giderek yükseldiğinde, beyin için son derece yorucu olmaya başlar. Beta frekansının bağımlılıkla yakından ilgisi vardır. Zamanla sinir sistemini zorlar, düşüncelerin senkronizasyonu/kalitesi azalır. Bu frekansa bağımlılık geliştirmek modern hayatın cilvesi olarak görülen ve ‘stresten’ denilen birçok sağlık sorununa yol açar.

Beta beyin dalgalarının normal seviyede fonksiyonları:

– Hızlı ve odaklı düşünmek

– Heyecan ve performans artışı (Beta dalgaları arttıkça adrenalin gibi hormonlar salgılanmaya başlar.)

– Hedef odağı ve motivasyon

– Dönemsel enerji artışı

– Kendi düşüncelerini ifade etme isteği (Talk showcuların, avukatların, politikacıların konuşmaları sırasında Beta beyin dalgalarının belirgin oranda yükseldiği saptanmıştır.)

Uzun süre ve yüksek seviye Beta beyin dalgalarının yarattığı sorunlar:

– Anksiyete ve Stres

Beyin dalgası seviyesi fazla arttığında, nöronlar arası ilişki dağılmaya ve düzenli olmayan bir patern ile işlemeye başlar. Bu tek bir konuya odaklanmanın zor olduğu, zihnin oradan oraya zıpladığı, hızlı düşünce akışının durdurulamadığı bir haldir. Kişi beynine hâkim olamaz. Anksiyete ve stres gözlemlenirken tansiyon yükselir.

En yüksek Beta seviyelerinde uzun süre kalındığında, bu bir panik atağa dönüşebilir. Düzenli olarak yüksek Beta frekansı deneyim eden kişilerin sıkça geleceğe yönelik kaygı ve anksiyete içinde oldukları gözlemlenirken, sinir sistemi ve buna bağlı sağlık sorunları da zamanla beraberinde gelir.

– Bağımlılık

Beta beyin dalgaları ve bağımlılıklar arasında yakın bir ilişki olduğu kabul edilir. Düşünme bağımlılığı, internet ve sosyal medya bağımlılığı, rahatlayabilmek için bir gerekliliğe dönüşen alkol bağımlılığı veya tam tersine enerjiyi arttıracak yiyecek, içecek veya uyuşturucu bağımlılıkları gibi.

– Paranoya ve Detaylara Kafayı Takmak

Bu hızlı düşünce frekansı ile normalde insanın aklına gelmeyecek ihtimaller, zihninde yer bulmaya başlar. Aşırı kontrollüğe dönüşebilir.

– Uyku Sorunları

Beta beyin dalgaları dinginleşemezse, dinlendirici ve enerjiyi yenileyen derin uyku mümkün olamaz. Derin uyku ve melatonin salgılama, bağışıklık sisteminin ciddi hastalıklara karşı en büyük önleyici, tamir edici unsurlarıdır. Burada oluşan aksaklıklar hayati sonuçlara doğru ilerleyebilir. Modern dünyada sık görülen bazı hastalıkların temel kaynaklarından birinin bu olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

ALPHA Beyin Dalgaları

Beyinde nöronlar arası ilişki 7,5-14 Hertz seviyesindedir. Dinginlik, içsel odak ve hafif meditasyon dalgalarıdır. Zihin rahat ve sakindir ancak bilinç de berrak bir şekilde açıktır. Hayal gücünü, hafızayı, derin öğrenmeyi ve konsantrasyonu destekler.

Bilinçaltı ile ilişki kurabilmenin kapısıdır. Bilinçli bir farkındalık için en önemli temel adımdır. Alpha’nın sesi kendi içgüdülerinizin sesidir; frekans düşerek 8 Hz’e yaklaştığınızda bu ses çok daha netleşir.

Alpha dalgalarını yaratmanın en temel yollarından birisi gözleri kapamaktır. Gözler kapandığında, yani görsel korteks devre dışı kaldığında, beynin arka bölümlerinde Alpha dalga seviyesinde hemen her zaman bir yükselme meydana gelir. Birçok meditasyon geleneğinde gözlerin kapatılmasının bir nedeninin de bu olduğunu artık bilimsel olarak biliyoruz. Ancak deneyimli meditasyon uygulayıcılarının gözleri açıkken de algıyı gerçek anlamda içeri döndürmeyi başardıklarında, beyinlerinde Alpha dalgalarının saptanabildiği de biliniyor.

Alpha dalga seviyesinde kalp ritmi ve kan basıncı düşer, nefes yavaş bir ritimde ve düzenlidir.

Alpha Beyin Dalgalarının Başlıca Etkileri:

Alpha dalgaları zihin ve beden dinginleştiğinde ortaya çıkar. Beyin daha yavaş işler ama bilinç berraktır. Bu seviyede korku, endişe, stres, huzursuzluk duyguları son derece azalır veya yoktur. Her şeyin doğal bir akışta olduğu hissi ve akışa uyum gözlemlenir.

Alpha seviyesi aynı zamanda bir problemle karşılaşıldığında soruna odaklı ve sakin yaklaşarak karar vermeyi, paniğe kapılmadan adım atabilmeyi sağlar. Temel bir güven duygusu içerir.

Beynin iki yarısının uyumlanmasını sağladığından daha iyi iletişimi ve düşünce berraklığını sağlar. Karar vermek kolaylaşır. Örneğin bilimsel araştırmalara göre profesyonel bir golf oyuncusu en başarılı vuruşunu gerçekleştirmeden önce, beyninin sol tarafında belirgin bir şekilde Alpha dalgası artışı gözlemlenir.

Bu seviyede ‘süper öğrenme’ ve ‘derin hafıza’ gerçekleşir. Alpha dalgaları beynin büyük miktarlarda bilgiyi özümseyebilmesini ve tekrar geri çağırabilmesini sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hormon sistemi dengelenir. Doğal bir antidepresandır. Alpha beyin dalgaları önemli bir nörotransmitter olan serotonin salgılanışını arttırır. Çeşitli kronik ağrılar bu seviyede iyileşir. Bu anlamda sihirli, doğal bir ilaç gibidir.

Sanatsal üretimde ilham ve yaratıcılık Alpha beyin dalgaları ile artar. Alpha seviyesinde duygusal yoğunlukları hazmetmek ve dönüştürmek kolaylaşır.

 Frekansı Dönüştürmek

İlk katıldığım ciddi meditasyon programında konu üzerine uzmanlaşmış Swami, bizi yoga ve meditasyonun yanlış anlaşılabileceği konusunda uyarmıştı. Bir öğrencisi birkaç aylık bir programdan sonra kendisine heyecanla teşekkür etmiş; gündelik işlerinin çok yoluna girdiğini, çünkü artık meditasyon sırasında tüm işlerini sırasıyla düşünerek kafasında düzenlediğini anlatmış. Swami bu hataya düşmeyelim diye “Sakın meditasyonun yeni bir düşünme alanı olduğunu sanmayın!” demişti bize.

Şimdi bunun ne demek olduğunu frekanslarla daha iyi anlıyorum. Eğer meditasyon sırasında düşünceleri beslemeye ve onların peşinden gitmeye devam ederseniz, Beta dalgasını deneyim etmeye devam ediyorsunuz demektir. Meditasyonla en ufak bir ilişkilenme için mutlaka Alpha seviyesini yavaş yavaş tanıyabilmek gerekir.

Bu beta bağımlılığının bir çözümü var mı? Bilimsel olarak “Evet” …

Meditasyona daha hiç başlamadan ya da meditasyonla birlikte gündelik hayatta Alpha frekans seviyesini tanıyacak ve normalleştirecek alışkanlıklar edinmek. Ama bağımlılığı kırmak emek ve ilgi gerektiriyor.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!