Ana Sayfa GÜNCEL Moda, Mushroom Connection ve “Yeniden Doğuşun Kökleri”

Moda, Mushroom Connection ve “Yeniden Doğuşun Kökleri”

yazan Damla Asena

(İpucu: Önce yazının en altına inip videoyu başlatın ve defilenin müziği eşliğinde okumaya devam edin.)

Hiçbir sanat eseri düşünceden, felsefe ve bilimden, diğer sanat dallarından ve doğadan etkilenmeden var olamaz. Sanatçı, etkilendiği ve içselleştirdiği her neyse onu dışa vurur.


Moda dünyasında ne olup bittiğini anlamak için aslında bu arka planı görebilmek gerekir. Eğer onu okumaya başlarsanız moda gözünüzde öyle bir hale gelir ki, gündelik giysilerinizle bağdaştıramazsınız bile hayran kaldığınız bu alanı.

Hollandalı tasarımcı Iris van Herpen’in 2021 İlkbahar-Yaz koleksiyonu, estetiğin sınırlarını zorlarken bir kez daha modanın ne olduğunu hatırlattı.

Ne ilginç ki hayatımda adını “mushroom connection” (Türkçesi tuhaf tınlıyor; ama yine de: mantar bağlantısı) koyduğum bir ilgi zinciri var. Bir şekilde dikkatimi çeken konuların mutlaka doğanın mucizevi ürünü mantarlarla bir bağlantısı çıkıyor, ve beni her seferinde kendine hayran bırakıyor. Sanırım bu hayranlığımda yalnız değilim. Irıs van Herpen’in son koleksiyonunu izlerken, hakkında hiçbir bilgi sahibi olmasanız bile bir anda kendinizi okyanusta, ışıltılı deniz canlılarıyla buluyorsunuz. Van Herpen, koleksiyonunu hazırlarken Merlin Sheldrake’in mantarların dünya üzerinde nasıl bir yaşam kurduklarına dair kitabı Entangled Life’tan etkilendiğini söylüyor. Koleksiyonun hem tasarımında hem süslemelerde miselyum (mantarların toprak altında besin zincirini gerçekleştiren kökleri) etkisini görüyoruz.

25 Ocak’ta Paris Moda Haftası’nda sergilenen koleksiyonun adı “Roots of Rebirth”: “Yeniden Doğuşun Kökleri”. İlk yaşam formlarının suda, okyanusta hayat bulduğunu, gerçek doğumun orada başladığını bizlere hatırlatan koleksiyonun kumaşları da okyanuslardan toplanan atıkların geri dönüştürüldüğü iplik ve materyallerden üretilmiş. Van Herpen’e göre, haute couture çalışırken elbette ki en kaliteli materyali izleyiciye sunmak gerekiyor ve geçtiğimiz yıllarda geri dönüşmüş malzemeler bu kaliteyi yakalayamayabiliyordu. Fakat günümüz teknolojisinde artık bu söz konusu değil. Dolayısıyla tasarımlarını sunarken çevreye en az zararı vermek artık sadece modacının bilinç seviyesine kalıyor.

Iris van Herpen – Yeniden Doğuşun Kökleri – 2021 İlkbahar/Yaz Kreasyonu

Karantinalarla geçirdiğimiz bir yılda tüm bunlara rağmen böylesine üretken kalabilmek size de motivasyon vermiyor mu?Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!