Ana Sayfa GÜNCEL Netflix’in Oscar Seçkisinden 5 Film

Netflix’in Oscar Seçkisinden 5 Film

yazan Merve Akartuna

Geçtiğimiz yıllarda vizyona girmeyip yalnızca Netflix’te gösterilen filmlerin, Akademi Ödüllerine aday gösterilmesi kimilerinin sert tepkilerine neden olurken; şimdi en son ne zaman sinema salonunda film izlediğimizi hatırlayamadığımız bir dönemdeyiz. Ülkemizde de sinema salonlarının açılış tarihinin sürekli ertelenmesi yüzünden, Akademi Ödüllerine aday filmlerin gösterim tarihi de ileriye atılıp duruyor. En son haberlere göre 12 Mayıs 2021 tarihinde sinemalar tekrar açılacak. Ancak kim bilir ne zaman gönül ferahlığıyla en sevdiğimiz salonda, beyazperdenin tadını çıkarabileceğiz.

 O vakte kadar canımız ciğerimiz online platformların başını çeken Netflix’in Oscar Seçkisinden mutlaka izlemelisiniz dediğimiz beş filmi, sizler için derledik.

  • MANK
Mank

Zannımca, David Fincher’ın yönetmenlik kariyerin açık ara en parlak filmi olan Mank; Citizen Kane’in senaryosunun yazım sürecini ele alıyor. Bir yandan da flashbacklerin ustaca kullanımıyla Büyük Burhan dönemine, II. Dünya Savaşı sırasındaki Amerikan politikasına, Hollywood içi dengelerin hassaslığına ve medyanın politik anlatıyı nasıl kontrol ettiğine incelikle değiniyor. On dalda Akademi Ödüllerine aday gösterilen yapım, unutulmazlar arasına adını yazdıracak yegâne işlerinden biri. Yalnızca sinema tarihinin en önemli ve en etkileyici filmlerinden biri olan Citizen Kane hakkında olması yüzünden değil aynı zamanda böylesine bir başyapıtı, alışa gelmiş şekilde Orson Welles üzerinden değil de senaristi Herman Mankiewicz üstünden anlatmayı seçmesiyle de Hollywood’un iç yüzünü gözler önüne seren Fincher, uzun yıllar boyunca tartışılacak bir şaheser ortaya koyuyor. Gary Oldman her zaman ki gibi bedeninin her bir uzvuyla olağanüstü bir oyunculuk sergilerken, ona eşlik eden tüm oyuncular da seyirciyi içinde bulundukları projenin şahaneliğine ışık tutarcasına büyülemeyi başarıyor.

Mank

  • THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
The Trial of The Chicago 7

En İyi Film ve En İyi Özgün Senaryo dâhil olmak üzere 6 dalda Akademi Ödüllerine aday gösterilen The Trial of the Chicago 7, Chicago’daki 1968 Demokratik Ulusal Konferansı sırasındaki Vietnam Savaşı karşıtı barışçıl protestoları odağına alıyor. Bir nevi “Protesto nasıl yapılır 101” dersi niteliği taşıyan filmin, içinde bulunduğumuz politik iklimde muhakkak izlenmesi gerektiğine inanıyorum. Federal hükümet tarafından komplo ve ayaklanmaya teşvik ile suçlanan yedilinin 1969 yılında görülen ünlü duruşmasını anlatan The Trial of the Chicago 7; Aaron Sorkin’nin yönetmenliği ve hiç düşmeyen temposuyla dikkat çekiyor. Oyuncu kadrosunun performansları da oldukça tatmin edici; özellikle canım Sacha Baron Cohen döktürüyor, umarım hakkı olan En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar ödülünü kapar.

The Trial of The Chicago 7

  • PIECES OF A WOMAN
Pieces of A Woman

İnternetiniz çekiyorsa çoktan Pieces of A Woman’nın başlangıcındaki yirmi iki dakikalık plan sekans doğum sahnesinin ne kadar etkileyici olduğu hakkındaki yazılanları okumuşsunuzdur. Öyle ki doğum anında odada bulunan her bir karakterin yaşadığı; heyecanı, gerginliği, rahatlamayı, acıyı, endişeyi ve korkuyu bir bir iliklerinizde hissedebiliyorsunuz. Ardından filmin yönetmeni olan Kornél Mundruczó’nun hayat arkadaşı Kata Wéber’in kendi deneyimden esinlenerek filmin senaryosunu yazdığını öğrenince yüreğiniz sıkışıveriyor. Bu nedenle hamile olan ya da yasta olan insanların izlemesini gerçekten tavsiye etmem. Öte yandan hakkındaki taciz suçlamalarından sonra oyunculuğuna dair iyi konuşmak yüreğimi dağlasa da Shia LaBeouf, bağımlı toksik erkek partner rolünde görülmeye değer harika bir performans sergiliyor. Ne kadar da şaşırtıcı öyle değil mi? Venedik Film Festivalinde En İyi Kadın oyuncu ödülünü aldıktan sonra Vanessa Kirby, tüm filmi sırtlandığı eşsiz oyunculuğuyla Oscar’ı da alırsa hiç şaşırmam. Nitekim böylesine altından kalkması zor bir rolü, kusursuz bir zarafetle canlandırıyor.

Pieces of A Woman

  • IF ANYTHING HAPPENS I LOVE YOU

Micheal Govier ve Will McCormack tarafından yazılıp yönetilen If Anything Happens I Love You, kısa metrajın gücünü tam anlamıyla ortaya koyan bir yapım. En İyi Kısa Animasyon dalında aday gösterilen film hem müzik kullanımıyla hem de 2D animasyon tekniğini tercih edişleriyle; inanılmaz dokunaklı bir öyküyü, akıl almaz bir kaybın acısını, kusursuz bir şekilde seyircisine geçirmeyi başarıyor. Eğer göğüs kafesinizde bir kalp taşıyorsanız, bu 12 dakikalık kısa metraj animasyonu duygulanmadan izlemeniz mümkün değil.

If Anything Happens I Love You
  • DA 5 BLOODS

Çağımızın başta gelen yönetmenlerinden Spike Lee’nin, sonu gelmeyecek hak savaşının bir başka temsili olan Da 5 Bloods, dört siyah Vietnam gazisinin savaş sonrasında yaşadıklarına odaklanıyor. Vietnam Savaşı’nın popüler kültürdeki algısıyla sözünü sakınmadan oynayan Spike Lee, kimileri tarafından sertçe eleştirilse de “Black Lives Matters” hareketinin ardından böylesine bir işi izlemek, insana yönetmenin daha önce Do The Right Thing ve BlacKkKlasman’da da hissettirdiği öfke duygusunu iyice ayyuka çıkarıyor. Sözün özü Da 5 Bloods Spike Lee’nin öfkesini inanılmaz yaratıcı bir biçimde karşımıza sunduğu oldukça etkileyici bir yapım. Akademi tarafından yalnızca En İyi Özgün Müzik kategorisinde aday gösterilmişse de Netflix kataloğunda yer alan aday filmler içeresinde mutlaka izlenmesi gereken bir iş.

Da 5 Bloods

Bonus: Ma Rainey’s Black Bottom

Ma Rainey’s Black Bottom

Eğer Blues efsanesi Ma Rainey hakkında eh işte bir film izlemek isterseniz ve hayatınızdan bir buçuk saat ayırabileceğiniz vaktiniz varsa bu vasat üstüne çıkamayan yapımı seyredebilirsiniz. Müzikal anlamda söz söylemek elbette imkânsız, ancak tek bir alanda geçen ne harikulade filmler izledi bu gözler! Bunca iyi bir konudan nasıl böylesine sıkıcı bir iş çıktığına hala şaşıyorum. Öte yandan sevgili Chadwick Boseman enfes bir performans sergiliyor. Rahmetliye tahminen En İyi Erkek Oyuncu Akademi ödülünü kazandıracak oyunculuğu da cidden takdire şayan. Yine de beş dalda aday olan film, Viola Davis fanı değilseniz ya da Chadwick Boseman’nın son performanslarından birini izlemek istemiyorsanız büyük ihtimalle sizin için zaman kaybı olacaktır.  Vaat ettiği gibi Blues Efsanesi Ma Rainey hakkında yaratıcı bir şeyler söylemeyi başaramayan Ma Rainey’s Black Bottom ne yazık ki beklentilerimi karşılayamadı.

Ma Rainey’s Black Bottom

Farkındayız bu yılki Oscar yarışının asıl iddialı filmlerinden Nomadland, Sound of Metal, The Father ve Minari listemizde yer almıyor. Ama zaten kendilerini izleyebilmek için internetin derinliklerine dalmak gerekiyor. Eğer isterseniz onlar hakkında da seve seve yazabilirim 😊. Instagram sayfamıza yorumlarınızı bırakabilirsiniz!

Keyifli Seyirler!

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!