Ana Sayfa GÜNCEL Netflix’in Yeni Gözdesi “Bridgerton”ın Sembollerle Dolu Kostümleri

Netflix’in Yeni Gözdesi “Bridgerton”ın Sembollerle Dolu Kostümleri

yazan Hypnoskop

Chris Van Dusen yönetmenliğinde çekilen Netflix’in yeni gözde dizisi Bridgerton, şimdiden 65 milyon civarında izlenmeyle adından çokça söz ettiriyor. Elbette bu kalitede bir yapımla, başarı sürpriz değil. Aktör ve aktrisler, çekimler ve hikaye akışı izleyiciye görsel bir şölen yaşatıyor. 1813 Londra’sında geçen dizinin şaşaalı kostümleri, elbette bu yapımdaki en önemli işlerden biri.

Emmy ödüllü kostüm tasarımcısı Ellen Mirojnick, Vogue’a verdiği röportajda, dizinin kostümlerini tasarlarken stil ve renk seçeneklerinde 1800’lerden olduğu kadar 1950 ve 60’ların renk ve kumaş tercihlerinden de esinlendiğini söylüyor.

Böylece 200 kişinin üzerinde bir ekiple sezon sonuna kadar 7500 parça kostüm hazırlanıyor. Dizinin tüm sezonu boyunca izleyici sosyeteye dahil olan farklı ailelerle ve onların kendilerine özgü stilleriyle tanışıyor. İzleyicinin de hissettiği üzere hiçbir renk seçimi tesadüfi değil.

Bridgerton Ailesinin Pastel Tonlarda İşlenen Su Renkleri Ailenin Sosyete İçindeki Duruşunu Temsil Ediyor

Bridgertonlar, her bölümde uçuk mavi, gümüş, beyaz, su yeşili ağırlıklı kostümleriyle göz dolduruyorlar. Abartıdan uzak; fakat alabildiğine şık kostümler saflığı, temizliği, zerafeti, etik duruşu temsil ediyor. Bu anlamda giysileriyle de Bridgertonlar tüm bu özelliklerini seyirciye fark ettirmeden anlatıyorlar.        

Bridgertonların Aksine Featheringtonlar En Parlak Tonlarda Giyiniyorlar

Sosyete içinde henüz sarsılmaz bir yer edinememiş Featherington ailesi, bu eksikliklerini dikkat çekerek kapatmaya çalışıyor. Anne Featherington, pek de güzel olmayan kızlarına ancak bu parlak renklerle bir eş bulabileceğine inanıyor. Bu imajı yaratmak için tasarımcı Mirojnik sıklıkla parlak yeşilleri ve çingene pembesini ve bazen de parlak moru kullanıyor.

Parlak renkler aynı zamanda ailenin parasının sonradan gelme olduğunu da seyirciye hissettiriyor.

Sadece Penelope Featherington Yalnızca Sarı Giyiniyor

Sarı renk hem dikkat çekme hem de oyuncu karakterin simgesi olarak Penelope Featherington’ın kostümlerinde karşımıza çıkıyor. Bilinçaltımızda bu imaj Penelope’nin dikkat etmemiz gereken bir karakter olduğu imajını yaratıyor.

Dük’ün Giydiği Koyu Renkler Karanlık Geçmişini Sembolize Ediyor

Yakışıklı Dük için, konumunun özelliğini ortaya koyan koyan kostümler tasarlanmış. Dükün karanlık geçmişini koyu renkler, sosyete içindeki kimliğini bordo ve altın rengi işlemeler açığa çıkarıyor.

Evlendikten sonra Daphne’nin Kostüm Rengi Değişiyor

Dük’le nikahlandıktan sonra Daphne kendi aile rengi olan mavi ile Dük’ün rengi olan bordonun karışımı olan morun pastel tonlarını giymeye başlıyor. Bu renk seçimi Daphne’nin artık Dük ile yeni bir hayata başladığını gösteriyor. Eflatun, artık Daphne’nin bekar bir genç kız değil, Hastings Düşesi kimliğiyle karşımızda olduğunu gösteriyor.

Saçlara Takılan Kuş Tüyleri Altın Kafesteki Kadınları Temsil Ediyor

Kuşlar kadınları, sosyetenin kuralları ise altın bir kafesi temsil ediyor. Balolarda saçlara takılan bu aksesuarlar aslında sosyete kurallarının, sosyeteye mensup kadınlar için süslü bir hapishane olduğuna dikkat çekiyor. Hatta 5. Bölümde, asi Eloise Bridgerton, en yakın arkadaşı Penelope’ye: “Saça kuş tüyü takmanın neden kadınlar arasında moda olduğunu hiçbir zaman anlamadım” diyerek bu sembole dikkat çekiyor.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!