Ana Sayfa GÜNCEL Ödenmeyen Gün – Gençliğin Peşinde

Ödenmeyen Gün – Gençliğin Peşinde

yazan Arzu Mutlu Engin

Ya bugün yaşamının son günüyse? 

Sabah aynada yüzüme takıldım, yaşamımın izleri olan kırışıklıklara kaydı gözlerim ve dibinden beyazı görünen kızıl saçlarıma.

Yaşadığım, kıymetini bilmediğim zamanlar geldi aklıma. Yaşanmamış saydığım geçen günleri, gelecek günlerimin üstüne koymak ne müthiş olurdu diye düşündüm.

Papini’nin “Ödenmeyen Gün” isimli hikâyesi geldi aklıma:

Güzeller güzeli bir prensese, 22 yaşındayken bir beyefendi ilginç bir teklifle gelir. Hasta kızı için gençlik yılları aradığını söyler ve ‘Bana şu an, gençliğinizden bir yıl ödünç verirseniz, daha sonra gün gün size geri ödeyeceğim’ der. Prenses o kadar gençtir ki, cömertçe gözden çıkarır bir yılı; verir beyefendiye, 23 yerine 24 yaşına basar o yıl yaş gününde.

Yıllar yılı hatırlamaz verdiği borcu, ne zaman ki 40 yaşını aşar ve o dillere destan güzelliği bozulmaya yüz tutar; arar beyefendiyi, 365 günlük alacağını tek tek geri almaya başlar.  Özellikle balo günleri, çizgileri yok olmuş bir yüzle, körpe bir bedenle girer salonlara. Odasına sızmayı başaran âşıkları, gece yarısından sonra yüzünün nasıl da kırıştığını hayretle gözler. Her gençleşmenin ardından gerçek ana dönüş giderek acı vermeye başlar. Yaşı ilerledikçe geri döndüğü 23 yaşı ile aradaki fark daha da artar. ‘Bir gün, bir saat, bir an olsun’ gençlik aşısını tatmak daha anlamlı olmaya başlar.

Sayılı gün çabuk geçer, günlerini hoyratça harcayan prenses, geri isteyebileceği sadece bir günü kaldığını fark eder. ‘ Bir günlük ışık, sonra sonsuza dek karanlık!’

Ateşli bir sevgilinin tüm bedenini okşaması için o tek günü özenle saklar. Bu son yaşam parçası için çılgınca bir istek duysa da kıyamaz bir türlü.

Nihayet öyküsünü dinleyen ve dizlerine kapanarak gençliğinin son gününü kendisiyle geçirmesi için yalvaran bir adamın teklifini kabul eder. Adam en şık elbisesi ve titreyen yüreğiyle şatoya gelir. İki kişi için hazırlanmış mumların yandığını masada, bir süre bekledikten sonra meraklanıp prensesin kapısını tıklatır. Yanıt gelmeyince açıp girer. Dört bir yana savrulmuş giysiler arasında prenses, aynanın karşısında bir kanepeye uzanmıştır. Prensesin yüzü bembeyazdır, gençliğine dönmeyi beklerken son nefesini vermiştir.

Adam, bu ani ölümün nedenini yerde bulduğu mektupta bulur. Satırlar, borçlu beyefendiye aittir: ‘Soylu prenses, size borçlu olduğum son gençlik gününü geri veremeyeceğim için çok üzgünüm. En derin bağlılığımla…’

İşte beyazlayan saçlarım, kırışıklıklarım gözüme çarptığında orta yaşına gelmişliğimin, içimdeki genç kızı aradığını fark ettim.

Gençliğimde fütursuzca harcadığım o günleri tekrar geri verseler yine öyle umarsızca harcar mıydım? 

Şimdi elime geçse o zamanlarla neler yapardım mesela?

Daha çok film seyreder, daha fazla mı okurdum?

Yoksa şimdilerde bolca istediğim gibi, denizin karşısında bir bankta hiç kalkmadan saatlerce oturur muydum? 

Belki de aylarca sürecek bir tren yolculuğuna çıkardım hiç düşünmeden.

Zeytin dikip, ürün vermesini mi beklerdim uzun uzun?

Kim bilir belki de dipdiri bir beden ile salınıp durur muydum umarsızca? 

Ne gençliğin hiç bitmez sanılan zamanları, ne yaş almanın korkutan yılları olmalı insanın aklında aslında.

Öyle alıştırmalıyız ki kendimizi, zamanın her anına başka bir neşeyle sarılmalıyız.

Ne geçmiş ne gelecek yalnızca içindeyiz zamanın.

Var olan sadece bedenimizde yaşayan ruhumuz.

Kaç yıl olursa olsun, kaç yaşına gelirsek gelelim, ruhumuz hep gençliğin güzelliğinde yaşar.

Evrene âşık olun, evrendeki her şeye âşık olun! Ruhunuz bu aşktan taşan sihirle dipdiri bir bedende hep raks etsin.

Güzellik, sizin evrene bakan gözleriniz olmalı.

Gençlik ve yaşlılığın iç içe geçtiği bir beden ve ruh sarmalında, sakın ola ki en kıymetli olan, yaşadığınız anı saklamayın.

Her an, sadece o an içinde en muhteşem sihri saklar.

Ya bugün yaşamının son günüyse? 

AŞK OLA…

Arzu Hâl

(photo: @lacrm)

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!