Ana Sayfa SAĞLIK + MUTLULUKBEDEN Reaktif Hipoglisemi Nedir?

Reaktif Hipoglisemi Nedir?

yazan Dr. Tuncay Filiz

Reaktif hipoglisemi, şeker hastası olmayanlarda görülen ani kan şekeri düşmesine denir. Bu durum sıklıkla karbonhidrat oranı yüksek besinler alındıktan birkaç saat sonra ortaya çıkmaktadır. Normalde açlık kan şekeri 80-100 mg/dl, tokluk kan şekeri ise 120-130 mg/dl arası olmalıdır. Reaktif hipoglisemide kan şekeri 50 mg/dl ve altına düşmektedir.

Reaktif hipoglisemide en hafif yakınmalar: acıkma duygusu, terleme, sinirlilik, çarpıntı ve huzursuzluktur. Daha şiddetli durumlarda ise baş dönmesi, baş ağrısı, bulanık görme, baygınlık ve konuşma bozukluğu olur. Doğal olmayan davranışlar, anlamsız öfke patlamaları sık görülür.

Şeker düzeyi kontrolsüz kalanlar hırçınlaşıp, asabileşebilir. Kan şekeri düştükçe sık yemek yeme ihtiyacı duyulur, özellikle glisemik indeksi yüksek gıdalara kişi yönelebilir. Bu nedenle hızla kilo artışı görülebilir.

Glisemik İndeks Nedir?

Glisemik indeks, besinlerin kan şekerini yükseltme gücü demektir. Buna göre besinler yüksek, orta ve düşük glisemik indeksli besinler olarak sınıflandırılır. Glisemik indeksi yüksek olan besinler rafine besinler olup, şeker, bal, reçel, mısır, beyaz un, patates, pirinç ve havuç bunların başında gelir. Bu tar besinleri mümkün olduğunca az tüketmeyi öneriyoruz. Kepek ekmeği, yulaf, mercimek, baklagiller ve meyveler ise glisemik indeksi düşük besinler olup daha rahat tüketilecek besinlerdir.

Hipoglisemi Belirtileri Nelerdir?

– Açlık hissi
– Terleme
– Çarpıntı
– Baygınlık
– Aşırı sinirlilik
– Uykulu hal

Reaktif Hipoglisemi Tanısı

Kesin tanı şeker yükleme testi ile konulur. İlk saatler içinde insülin düzeylerinin yüksek, ikinci saatten sonra kan şeker düzeylerinin düşük olması reaktif hipoglisemiye işaret eder. Diyabetik hipoglisemi de reaktif hipoglisemiye benzer, ancak hipoglisemik ataklar daha ağır seyreder.

Reaktif hipoglisemi çoğunlukla insülin direnci olan kişilerde görülür. İnsülin direnci olanların kanında yüksek düzeyde insülin bulunur.  Dolayısıyla pankreas karbonhidratlı besinler ile uyarılınca insülin düzeyi daha da yükselir, bu da kan şekerini hızla düşürür. Bundan ötürü reaktif hipoglisemi, tip 2 diyabetin ayak sesleri olarak da tanımlanır.

Reaktif Hipoglisemiye Neden Olan İlaçlar

Reaktif hipoglisemiye yol açan ilaçların başında sülfamit grubu antibiyotikler, kinin ve beta blokerler gelir.

Peki, ne yapmalıyız?

– 2-3 saat aralıklar ve küçük öğünler ile günde 5-6 kez beslenmeye özen gösterin.

– Şeker ve şeker ürünlerinden uzak durun.

– Beyaz un, pirinç ve patates tüketimini azaltın.

– Tam tahıllı gıdalar, baklagiller ve sebze tüketimine ağırlık verin.

– Meyveleri tek başlarına değil; yoğurt, süt gibi besinlerle birlikte tüketin.

– Ağır sporlar yapmaktan kaçının.

– Bol su içmeye dikkat edin.

– Sigara ve alkolden uzak durun.

Dengeli şeker değerlerinizin olduğu, keyifli günler dileriz!

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!