Ana Sayfa GÜZELLİK + BAKIMCİLT BAKIM Retinol Dosyası 1: Retinol Mucizesi

Retinol Dosyası 1: Retinol Mucizesi

yazan Hypnoskop

Cildinizi yaşlanma etkilerinden korurken, cilt tonu eşitsizliklerinizi giderecek, ince çizgilerinizin görünümünü azaltacak, cildinizi pürüzsüzleştirip aydınlatacak mucizevi bir içerik mi arıyorsunuz? İşte karşınızda: Retinol!

Dermatologların yıllardır dillerinden düşüremediği, yaşlanma etkilerini gözle görülür biçimde ortadan kaldıran, bununla birlikte hiperpigmentasyon dâhil pek çok cilt kusuruna iyi gelen efsanevi bir A vitamini türevi olan retinolü, sizler için inceledik.

Cildimizin süper kahramanı retinolün ne olduğu, olağanüstü güçlerinin nasıl çalıştığı, kimin kullanması gerektiği, nasıl ve hangi aralıklarla uygulanmasının doğru olduğu ve farklı endişelere göre hangi markaların retinol içerikli ürünlerini tercih etmenizin uygun olacağına dair kapsamlı bir retinol dosyası kaleme aldık. Umarız ki aklınızdaki soru işaretlerini giderir ve cildinize uygun bir ürün keşfetmenize vesile oluruz .

Retinol nedir?

 A vitamini çeşidi olan retinol, anti-aging özelliği klinik olarak kanıtlanmış bir moleküldür. Journal of Cosmetic Dermatology’de yer alan çalışmaya göre, retinol cilt enzimleri tarafından retinoik aside dönüştürülüyor ve moleküler düzeyde çalışan retinol, kolajen üretimini hızlandırıyor. Böylelikle 12 hafta boyunca düzenli kullanıldıktan sonra ciltteki kırışıklıklar gözle görülür bir biçimde azalıyor.

 Kısacası, A vitaminin temel özelliği hücrelerin yenilenmesini hızlandırmasıdır. Cildimize yeni hücreler üretmesi için harekete geçme sinyalini veren retinol, hücrelerin yaş aldıkça düşen yenilenme hızını ideal seviyeye çeker. Düzenli kullanımınız sonucunda ince kırışıklarınızla vedalaşıp, yenilenen bebeksi cildinize merhaba demeye hazırlanın!

Bunlarla birlikte retinol yani A vitamini, akne tedavisinin de önemli bir parçasıdır. Gözeneklerin sıkılaşmasına, cilt tonundaki eşitsizliklerin giderilmesini ve lekelerinizin zamanla ortadan kaybolmasına yardımcı olur. Serbest radikallere karşı açtığınız savaşın generali kesinlikle gece rutininize eklemeniz gereken retinoldür.

Retinol kullanmaya ne zaman başlamalıyız?

Retinol kullanmaya başlamadan önce kendinize sormanız gereken asıl soru; hangi nedenlerden dolayı retinol kullanmak istediğiniz olmalı. Neden retinol kullanmam gerek sorusuna vereceğiniz yanıt, ne zaman başlamanız gerektiğini de belirleyecektir.

İlk olarak eğer ince çizgilerin görünümünü gidermek ya da cildinizi sıkılaştırmak ve yaşlanma karşıtı önlem almak istiyorsanız, 30lu yaşlarımızdan itibaren cildimiz eskisi kadar hızlı kendisini yenileyemediği için, retinol içeren ürünleri anti-aging olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Asıl gidermek istediğiniz şikâyetiniz lekeler ve cilt rengi eşitsizlikleri ise, ya da akne tedavisinin destekleyicisi olarak retinol kullanmak istiyorsanız, dermatoloğunuz kontrolünde daha erken bir yaşta da retinolü bakım rutininize ekleyebilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!