Ana Sayfa GÜZELLİK + BAKIMCİLT BAKIM Retinol Dosyası 2: Nasıl Kullanmalı – Nelere Dikkat Etmeli?

Retinol Dosyası 2: Nasıl Kullanmalı – Nelere Dikkat Etmeli?

yazan Hypnoskop

Retinol kullanırken nelere dikkat etmeli?

Lekelerinizi ve cilt tonu eşitsizliklerinizi gidermeye yardımcı olan retinolü, güneş kremi sürmeden kullanırsanız kurtulmak istediğiniz lekeler, can sıkıcı hale gelecektir. Retinol güneşe karşı olan hassasiyetinizi arttıracağından dolayı, mutlaka ama mutlaka güneş kreminizi gündüz bakım rutininize eklemelisiniz. Aynı zamanda UV ışınları retinolün asıl etkinliğini azaltacağı için gece bakımınızın parçası olarak kullanmanız tavsiye ediliyor.

Yoğun güneşe maruz kaldığımız yaz ayları yerine, kış aylarında kullanmanız daha akıllıca olacaktır. Ki retinolü kış geceleri kullanıyor olsanız dahi yeniden hatırlatmakta fayda görüyoruz, evinizden çıkmayacak olsanız bile, her sabah uyanıp cildinizi temizleyip nemlendirdikten sonra güneş kreminizi uygulamayı unutmayın!

Bir başka önemli püf noktası ise cildiniz retinol gibi içeriklere alışık değilse, hemen oldukça kuvvetli formülasyonlar yerine, daha düşük oranda retinol içeren ürünlerle başlamanız mantıklı olacaktır. Yüksek miktarda retinol içeren serumlar ve kremler, alışık olmayan cildinizde kızarıklıklara ve tahrişe neden olabilir. Bu nedenle yavaş yavaş cildinizi yormadan haftada bir, % 0.05-0.2 aralığında retinol içeren bir ürünle başlayabilirsiniz. Zamanla daha güçlü formüllere geçebilir ve haftada iki kez kullanabilirsiniz.

Aşırı hassas ve kuru ciltli kişilere, sedef, egzama, rosacea gibi cilt rahatsızlıkları olanlara, retinol içeren ürünler kullanmaları önerilmiyor. Aynı şekilde hamile ve emziren kadınlarında bu dönemde bakım rutinlerinden retinolü çıkarmaları isteniyor. Aklınızda bulunsun; süper kahramanımız retinolün yerini hassas ciltli kişiler için bakuchiol alabilir.

Bakuchiol retinolün daha sade versiyonu değildir, en az retinol kadar güçlüdür ancak doğası gereği retinolden daha naziktir. Bakuchiol, botanikteki adıyla “psoralea corylifolia” yani “babchi” bitkisinden elde edilen bir antioksidandır. Hindistan’da yetişen bu bitkinin sedef hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. İngiliz Dermatoloji Dergisi yayımladığı bir çalışmada bakuchiol sayesinde hücrelerin yenilenebildiğini, üstelik hassas ciltli kişilerinde çekinmeden herhangi bir yan etki korkusu olmadan, bakuchiol içeren ürünler kullanabileceklerini belirtti. Ayrıca retinollerin aksine bakuchiol, hamilelikte veya emzirme döneminde de tamamen güvenli bir şekilde kullanılabilir.

Peki, retinolü nasıl uygulamalıyız?

Gece bakım rutininize her zamanki gibi arındırma/temizleme ile başlayıp, ardından nazikçe cildinizi kurulayın. Retinol kullandığınız dönemlerde, arındırma ürünü olarak mutlaka cildinizde irritasyona neden olmayacak, nazik temizleyiciler seçtiğinizden emin olun.

Serum formunda bir retinol tercih ettiyseniz, nemlendiricinizden önce kullanabilirsiniz ya da gece kreminize karıştırarak da cildinize uygulayabilirsiniz. Yaşlanma etkilerini en çok belli eden yerler olan boyun ve dekolte bölgenize de sürdüğünüzden emin olun .

Dermatologlar retinolün hücre yenilenme etkisinin üç aydan sonra azalmaya başladığını söylüyor. Bu nedenle, retinolün görevini layığıyla yerine getirebilmesi için 12 hafta boyunca düzenli kullandıktan sonra, 12 haftalık bir ara verip ardından yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Retinol kullandığımız sırada hangi içeriklerden kaçınmalıyız?

AHA, BHA ve PHA benzeri cildin hassasiyetini arttıran soyucu asitler içeren ürünleri, retinol kullanırken bakım rutininizden çıkarmanız akıllıca olacaktır. Aynı şekilde retinol kullandığınız süre boyunca kimyasal peeling, altın iğne veya lazer gibi uygulamalardan kaçınmalısınız.

Retinolün yan etkileri nedir, nasıl önlem alınabilir?

Retinol kullanmaya başladığınız ilk haftalarda hafif soyulmalar ve gerginlikten kaynaklanan hassasiyetler görebilirsiniz. Yoğun tahriş ve bir türlü geçmeyen yanma hissi durumunda kullandığınız ürüne ara verip, cildinizin yatışmasına yardımcı olacak yoğun nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

Herkesin cildinin retinole alışma süreci farklılık gösterebilir ancak daha önceden AHA, BHA VE PHA gibi asitler kullandıysanız büyük ihtimalle 4 hafta içeresinde, cildiniz retinole uyum sağlayacaktır. Gündüz bakım rutininizden güneş kremini eksik etmedikçe ve akşamları retinol uyguladıktan sonra yoğun nemlendiricilerle cildinizi besledikçe, ilk dönemdeki gerginliği/hassaslığı rahatlatabilir, belirgin bir şekilde azaltabilirsiniz.

Retinolün etkileri ne zaman görülmeye başlanıyor?

Cildiniz ölü derilerden arındıktan ve yaklaşık 4 hafta düzenli retinol kullandıktan sonra, gözeneklerinizin sıkılaştığını cildinizin de ışıldadığını fark edeceksiniz. 8 haftanın sonunda akne tedavisini destekleyen retinolün, iyileştirici etkisini gözlemlemeye başlayabilirsiniz. 12.hafta ile yaşlanma belirtilerinin, cilt tonu eşitsizliklerinin ve lekelenmelerin belirgin bir şekilde ortadan kalktığına şahit olabilirsiniz. Üç ay boyunca düzenli ve dikkatli bir şekilde retinol kullandıktan sonra ara verip, cildinizin kolajen üretmesine izin vermelisiniz. Ardından bir üç aylık kullanımınızın sonunda da ince çizgilerinize, kırışıklıklarınıza ve koyu lekelerinize elveda diyebilirsiniz. Unutmayalım retinol sevgidir, sevgi de emektir 😊.

Retinol Hakkında Okumaya Devam Edin:
Retinol Dosyası 1: Retinol Mucizesi

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!