Ana Sayfa STİL + YAŞAMEĞLENCE Romantik Bir Dizi: Normal People

Romantik Bir Dizi: Normal People

yazan Merve Akartuna

Bu sene 28 Şubat’ta düzenlenecek 78.Altın Küre ödüllerinde, En İyi Mini Dizi kategorisinde aday gösterilen Normal People, samimi bir büyüme hikayesi. Genç yazar Sally Rooney’nin aynı adlı romanından uyarlanan dizi, sizi bir çırpıda ele geçirecek. Hafta sonu karantinasının devam ettiği şu günlerde, bir oturuşta bitirebileceğiniz Normal People kalbinizi siz anlamadan fethedecek.

Arkadaşlık ve ilk aşk üzerine yazılmış yoğun duygu yüklü romanından asla geri kalmayacak şekilde izleyicisini çeken dizi, oyunculuklarıyla da göz dolduruyor. Yaşıtlarının gündelik dertlerini anlayamayan, sosyal anlamda sıkıntılı bu nedenle de lise yılları boyunca dışlanan, garipsenen Marianne (Daisy Edgar-Jones) kendisini entelektüel anlamda geliştirmiş zeki bir genç kadın. Oldukça varlıklı ailesinin ev işlerine yardımcı olan Lorraine’in oğlu Connell (Paul Mescal) ile aynı küçük İrlanda kasabasındaki liseye gidiyorlar. Connell, Marianne’e kıyasla çevresindekilerle kolayca dostluk kurabilen en az Marianne kadar zeki ve başarılı bir genç adam. Dostluklarıyla eş zamanlı olarak romantik ilişkilerinin de nasıl serpildiğini, lise yıllarından üniversitenin son yıllarına dek takip ediyoruz. Kimi dile getirilemeyen hislerin, sessizliklerin ilişkilerde nasıl büyük problemlere yol açabileceğini ustaca kaleme alan Rooney’nin sade dili dizinin senaryosu üzerinde de etkisini gösteriyor. Her geçen bölümde kendinizi daha da çok hakiki bir ilişkiyi adeta gözetlerken buluyorsunuz. Minik dokunuşların kimi gizli bakışların ne kadar büyüleyici olabileceğini, tutkunun yalnızca fiziksel olmadığını çarpıcı bir şekilde ortaya koyan yapım, ömründe aşkı ve dostluğu tatmış herkesi tatmin edeceği kesin.

İlk aşka, dostluğa, sınıf farkına, akran baskısına, aile içi şiddete, hırsa, depresyona, ilişkilerdeki psikolojik ve fiziksel şiddete, hislerini olduğu gibi ifade edememenin doğurduğu “söylenmemişliklere” dair öylesine gerçek bir dünyada geçiyor ki sizde kendinizi Marianne ve Connell’in ilişkisine şahit olan yakınlarından biri gibi hissediyorsunuz. Gençlikten yetişkinliğe geçişin sancılarını olabilecek en hassas şekilde ele alan Normal People’ı hala izlemediyseniz, bu hafta sonunuzu ayırabilirsiniz.

Ülkemizde Blutv kataloğunda yer alan Normal People’ı izledikten sonra kitabını da okumak isterseniz (bizim için öyle olmuştu), Can Yayınlarından Emrah Serdan çevirisiyle çıkan Normal İnsanlar’ı da elinizden bırakamayacağınıza eminiz!

Merve Akartuna

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!