Ana Sayfa SAĞLIK + MUTLULUKBEDEN Saç Dökülmenizin Arkasındaki Nedenler

Saç Dökülmenizin Arkasındaki Nedenler

yazan Dr. Tuncay Filiz

Saç dökülmesi, vücudumuzda meydana gelen fizyolojik ya da patolojik hadiselerin bir belirtisidir. Bu nedenle dökülmenin altında yatan hastalıkların araştırılması gerekir. Saç dökülmesine yol açan hastalıkların başında ise anemi yani kansızlık gelir.

Erkekleri olduğu gibi kadınları da etkileyen saç dökülmesi, beraberinde psikolojik sorunlara da yol açabilir. Altta yatan herhangi bir ciddi neden olmayan durumlarda kişi bu dökülmelerin dönemsel olduğunun bilincine varıp, tatlı canını sıkmamalıdır. Özellikle saç dökümünün sonbahar aylarında artış gösterdiği söylenebilir. Bu mevsimde ağaçların yaprak dökmesi gibi saç dökümü de yaşanır. Araştırmacılar bunun temel nedenin iklimsel değişiklikler olduğunu düşünüyor.

Peki saç dökülmesi nedir?

Erkek tipi saç dökülmesi, androjen hormonların etkisi dolayısıyla kalıtsal olarak oluşur. Erkek tipi saç dökülmesi 15 yaşlarında başlar, 30 yaşlarına kadar devam eder. Genel olarak erkeklerin yüzde yetmişinde saç dökülmesi görülür. Erkek tipi saç dökülmelerinin tedavisi yoktur, ancak dökülmeden rahatsız olanlar için önerilecek çözüm saç protezidir.

Kadınlarda hamilelik ve menopoz döneminde östrojen hormonlarının azalması nedeniyle yoğun saç dökülmeleri görülebilir ki bu, son derece doğal bir duruma işaret eder.

Erkek tipi saç dökülmesi bağışıklığı düşmüş olan herkeste görülebilir. Saçlar, kaşlar ve kirpikler dahil vücuttaki tüm tüyler dökülebilir.  Bağışıklığı yükselten tedaviler ile söz konusu dökülme ortadan kalkar.

Saç dökülmesine yol açan hastalıklar

Saç dökülmesine yol açan hastalıkların başında anemi yani kansızlık gelir. Diğer nedenler ise beslenme bozuklukları, diyabet, aşırı stres, hipertiroid (tiroid bezinin aşırı çalışmasına bağlı olarak gelişen ve kan dolaşımına çok fazla tiroid hormonu (TSH) salgılanmasıyla oluşan bir hastalıktır), bilinçsiz diyet programları ve bazı kimyasal maddelerle temas olabilir. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesine bazı over tümörleri, böbrek üstü bezi hastalıkları ve hormonsal hastalıklar da yol açabilir.

Saç dökülmesinin başlıca nedenleri

  • Anemi
  • Diyabet
  • Hormon Hastalıkları
  • Aşırı Diyet
  • Beslenme Bozukluğu
  • Vitamin Eksikliği

Nasıl tedavi edilir?

Önce, saç dökülmesinin nedeni ve tipi tayin edilerek doğru bir tanı konur. Bunun için bir dizi kan ve idrar tahlilleri yapılır, bununla birlikte saç kökünden doku örnekleri alınarak incelenir. Altta yatan bir hastalık varsa öncelikle bu tedavi edilir. Eksik vitamin ya da mineraller söz konusu ise yerine konur. Dikkat! Piyasayı dolduran saç çıkartıcı madde ya da destek ürünlerini doktorunuzun onayını almadan kullanmak istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Dikkat edilmesi gereken durumlar:

  • Saç dökülmesi iki aydan fazla sürüyorsa,
  • Ele ya da tarağa alışılandan çok saç geliyorsa,
  • Hafif bir çekmeyle beşten fazla saç teli kalıyorsa; mutlaka doktorunuza danışın!

Sağlıklı günler…

Dr. Tuncay Filiz
İç Hastalıkları Uzmanı

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!