Ana Sayfa GÜNCEL Sağlıkla uzayan saçlar mı hayal ediyorsunuz?

Sağlıkla uzayan saçlar mı hayal ediyorsunuz?

yazan Hypnoskop

Saç modası ne kadar değişirse değişsin, yüzlerce yıldır kadınlar için saç uzatmak dişiliğin, sağlığın ve güzelliğin hiç değişmeyen parçası. Sağlıkla uzayan saç yalnızca kadınlar için değil, erkekler için de oldukça önemli. Hem doğu hem de batı tıp ekollerinde saç, beden sağlığı ile ilgili onlarca bilgiyi ortaya koyar. Evrimsel doğamız gereği de parlak, kırılmadan uzamış saçlara sahip kişileri sağlıklı ve canlı olarak algılarız. Bakımlı saçlar güzelliğin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Saçlar mucizevi bir şekilde bir günde uzamaz, saç uzatmak bir sabır işi; ama bir kere o harika uzun dalgalara sahip olmaya karar verdiyseniz;

İşte saçını uzatmak isteyenlere 5 -gerçekten işe yarar- ipucu:

Saç kestirme biçiminizi değiştirin

Kabul edelim ki saçlar uzamaya başladıktan bir süre sonra, o çok havalı kesiminiz ortadan kaybolur. Taranmaktan ve işlem görmekten saç uçları zayıflar, kırılır ve çatallaşır. Bu görüntüye dayanamaz ve hayallerinizi bir kenara koyup yeniden kuaförün yolunu tutarsınız. İşte bu noktada size bir ipucu vermek istiyoruz. Kimse sağlıksız görünen saçlarla dolaşmayı sevmez; ama saç uzatırken şimdiye kadar yaptığınız gibi tam bir kesim yapmak zorunda da değilsiniz. Kuaförünüze saçınızın boyuna hiç dokunmamasını, yalnızca hafifçe kat vermesini ya da var olan katlarınızdaki kırıkları temizlemesini söyleyin.

Böylelikle asıl canınızı sıkan görüntüyü oluşturan cansız katlar canlanacak; fakat neredeyse hiç yıpranmadığı halde kısalmak zorunda kalan saçınızın boyu uzamaya devam edecek.

Saçınızı en az kimyasala maruz bırakın

Eğer henüz beyazlarınız yoksa ya da tek tük var ve bunlara rağmen boyuyorsanız, saç uzatma ve parlak ve sağlıklı saçlara kavuşma hayalinizi baltalıyorsunuz. Belki kulağa tuhaf gelecek ama; saç uzatmaya karar verdiyseniz kuaförünüzü eskisinden daha az görmelisiniz – kuaförler kızmasın

Beyazlarınızı kapatma ihtiyacı duyuyorsanız, kuaförünüze danışıp belki saçınızı açma işlemi yapmanıza gerek kalmayacak bir tonda boyamaya devam edebilirsiniz.

Her gün yıkamayı bırakın

Cidden. Bunu yapmayı bırakın. Hepimiz o evreden geçtik. Her gün spor salonuna koşup, ama şimdi terledim saçımı yıkamam lazım bahanesiyle saçlarımızı kupkuru hale getirene kadar… Eğer ki doğal olarak çok gür, ne yapsanız kurumayan, kırılmayan saçları olan şanslı azınlıktan değilseniz. Ama merak etmeyin iyi bir haberimiz var, saç derisi de aynı cilt gibi temizleme ritminize alışır. İlk başlarda bir gün yıkamasanız yağlanan saçınız birkaç hafta sonra birkaç günde bir yıkama ritminize alışacak ve ancak yıkama gününüz geldiğinde gerçekten hafifçe yağlanacaktır. Eğer saçlarınızı bu ritme alıştırırsanız bir daha saçlarınızda kuruma problemi yaşamayacak, doğal haline bıraktığınız saç deriniz strese girmediğinizden saçlarınızın uzamasını destekleyecektir.

Yastık kılıfınızın saç sağlığınızı etkilediğini biliyor muydunuz?

Yastık kılıfı seçiminiz hem cilt hem saç sağlığınıza etki ediyor. Pamuklu kumaş yerine ipek satenden üretilmiş kılıflar daha yumuşak bir yüzey sağladığından saçların mikro kırılmasını engelliyor. Sonuç: daha az saç kırığı, sağlıkla uzayan saçlar.

Hayatınızdaki stresi azaltın

Saç sağlığınızı korumak için dış stresi azaltmak çok önemli; fakat duygusal durumunuzun, iş ve özel hayatınızdaki stresin saçlarınıza ne kadar zarar verdiğini tahmin edemezsiniz. Eskiler saç ve tırnak sefada uzar der. Neredeyse her dokumuza zarar veren kronik stresin maalesef saça da hiçbir faydası yok. Eğer size her gün sinir krizleri geçirten bir işiniz, sizi yıpratan bir ilişkiniz varsa, durun ve kendinize bundan çok daha iyisini hak ettiğinizi hatırlatın. Adım adım değişim planınızı yapın ve derin nefesler alarak hayatınızı güne mutlu başlayacak ve gülümseyerek sonlandıracak şekle getirin. Göreceksiniz, saçlarınız da bu değişimden payını fazlasıyla alacak. 

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!