Ana Sayfa STİL + YAŞAMİLHAM SEVGİLİLER GÜNÜNÜN TARİHÇESİ

SEVGİLİLER GÜNÜNÜN TARİHÇESİ

yazan Arzu Mutlu Engin

Sevgililer günü tarihçesini araştırdığımızda birbirine geçmiş olaylar çıkıyor karşımıza. Kimilerine göre 3. yüzyılda Aziz Valentin’in gizlice kıydığı nikahlara dayanmakta, kimileri ise bu özel günün tarihçesini çok daha eski bir pagan bayramı olduğunu düşünüyor.

Aziz Valentin’in hikayesine bakmadan önce, uzun yıllar boyunca Roma’da aynı tarihte başka bir bayram kutlanıyordu. Bu bayramda sevgililer birbirlerine çikolatalar ve çiçekler hediye etmiyorlardı. Tam tersine oldukça kanlı bir pagan festivaliydi.

Her yıl 13 Şubat ile 15 Şubat arasında kutlanan Lupercalia festivalinden bahsediyoruz. Doğurganlık ve uyanış temasının kendini gösterdiği bu festivalle hala kutladığımız Sevgililer Günü arasında tam olarak nasıl bir bağlantı olduğu net değil. Aslına bakarsanız, araştırmacıların bir kısmı bu bayramın Sevgililer Günü’nün atası olduğunu söylerken, bir kısmı da yalnızca benzer olduklarını iddia ediyor.

Lupercalia festivaline dair bildiklerimiz sınırlı olsa da Lupercus tanrısının rahiplerinin anadan üryan keçi kurban edip, derilerini yüzüp vücutlarına sardıklarını ve sokaklardaki kadınlara keçi derisiyle saldırdıkları söyleniyor. Bu eyleme maruz kalan kadınların doğurganlıklarının arttığına inanılıyormuş.

Bu açıdan bakıldığında bildiğimiz Sevgililer Günü ile hiçbir alakası olmasa da kimi araştırmacılar aynı festival süresince erkeklerin içinde kadınların adlarının yazılı olduğu bir kutudan kağıtlar seçerek, eşleştikleri kadınlarla festival boyunca dostluk ettiklerini ileri sürüyorlar. Kimi eşleşmelerin sonucunda da romantik ilişkilerin kurulduğu söyleniyor. Hristiyanlığın tasvip etmediği bu kanlı pagan bayramının yasaklanarak, yerine Aziz Valentine Günü getirildiği teorisini destekleyenler de var.

Peki Aziz Valentin Günü nereden geliyor?

M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru II. Claudius, bir söylenceye göre evli askerlerin kötü askerler olduğuna inandığından ordusunu güçlendirmek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklamış.

Fakat Aziz Valentine, evlenmenin Tanrının insan için planladığı olaylardan biri ve ayrıca dünyanın amacı olduğuna inandığı için, yasaklara rağmen gizli nikahlar düzenleyerek genç aşıkları evlendirmeye devam etmiş.

Aşka ve sevdalıların el ele göz göze olması gerektiğine inanan bu güzel yürekli adam, imparatorun çıkardığı yasaya ihanetinin karşılığını canıyla ödemiştir. Ne yazık ki Aziz Valentin M.S. 269 yılında 14 Şubat’ta idam edilmiştir.

Aşk için idam edilesi bir eyleme kalkışan din adamı ve peşinden onu cesareti ile anan binlerce sevdalı her yıl 14 Şubat’ta Sevgililer günü kutlamaktadır.

Roma Katolik Kilisesi inanışına göre Valentin adına ilan edilen bir bayram günü olarak da kutlanmaya başlanmış. Bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” olarak bilinmiştir. Valentin kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılmasıyla ne çok yakışmıştır günün anlamına.

Eskiden aşıklar birbirlerine kart atarlarmış bu özel günde. Peki bu gelenek nerden geliyor dersiniz;hapse atıldığında Valentine gardiyanın kızına âşık olur ve 14 Şubat’ta idama götürülürken “Senin Valentin’in” imzalı bir aşk mektubu gönderir de ondan.

Bana kalırsa sevgi ile ilgili olan her şeyde, hepimizin her gün tekrar tekrar hatırlanacak özel hikayeleri de olmalı ve binlerce hikâye yazmalıyız festivale eşdeğer günlere…

Günü hırpalamadan, zarafetini yok etmeden, yazılmış harika aşk şiirlerinden, şarkılardan, sözlerden seçip içine sevginizi de koyup gönderin sevdiklerinize.

Sevgimizi bugün değil her gün göstermeye adasak da bugünü de fırsat bilerek yazalım, çizelim, haykıralım aşkımızı sevdiklerimize!

Sevginin coşkusunda dans ederken,

Aşıkların azizine minnetle,

Sevgililer Günümüz kutlu olsun!

AŞK OLA…

Arzu Hâl

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!