Ana Sayfa STİL + YAŞAMEĞLENCE Stalk Sanatı: Tüm İnceliklerini Anlatıyoruz!

Stalk Sanatı: Tüm İnceliklerini Anlatıyoruz!

yazan Hypnoskop

Bu yazı; hoşlandığınız kişinin en eski instagram gönderisini yanlışlıkla beğenmeyin, küs olduğunuz birinin hikâyesini istemeden izlemeyin, eski sevgilinizin takip ettiklerine bakarken onları yanlışlıkla takip etmeyin diye yazıldı. Paylaşacağımız küçük tüyoların ardından canınız sıkılmadan, sosyal medyada merakınızı “makul ölçüde” giderebilmenizi kolaylaştıracak stalk dosyamıza hoş geldiniz!

Malum, stalk’un ne olduğuna çoğumuz artık hâkimiz. Bilmeyenler için İngilizce bir sözcük olan stalk (stôk şeklinde okunur), günümüzde birini takip etmek, izlemek anlamına gelirken; sosyal medya lûgatında da kendine son derece önemli yer bir edindi. Temel olarak, stalktan doğan iki terim var. Bunlar stalklamak ve stalker. Stalklamak eylemi, birinin sosyal medyasındaki tüm akışını izleyerek onun hakkında bilgi edinmek anlamına geliyor. Yani bir kişiyi “stalkladığınızda” onunla ilgili –erişim imkânınıza göre- genel veya ayrıntılı bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Stalker ise bu noktada merak eden ve hesaba göz atan kimse, ona verilen ad.

Tüm bunlar kulağa oldukça çetrefilli bir iş gibi gelse de gündelik yaşantımızda kullanma amacımız aslına bakılırsa hiç de o kadar karmaşık değil. Birini merak ettiğinizde ismini yazıp aratmanız da eski sevgilinizle hala ekliyseniz ne yapıp ettiğine bakmanız da birinin en son kimlerle arkadaş olduğunu veya en son nerede olduğuna bakmanız da stalk alanına giren durumlar. Kısacası sosyal medyanın sunduğu araçları, belli bir kişiye olan merakınızı gidermek için kullandığınız takdirde stalk yapmış oluyorsunuz.

Yani birisini illa rahatsız edecek ve/veya suça girecek kadar takip edip bilgi edinmeniz anlamına gelmiyor. Sahte hesaptan eski sevgilinizin hikâyesine baktığınızda da stalklamış oluyorsunuz. Bu yüzden rahat olun, bu kelimeyi artık her durumda kullanıyoruz. Ama biliyoruz ki, geceleri rahat uyuyabilmek için doğru şekilde stalk yapmak mühim. Aksi takdirde kendinizi hiç istemediğiniz bir konumda, asla arzu etmeyeceğiniz konularla muhatap olurken bulabilirsiniz.

İlk kural; stalklayacağınız kişinin yakınlık derecesini belirlemek. Bu kişi eğer ki eski flörtünüz/sevgiliniz/eşiniz, küs olduğunuz/sevmediğiniz biri veya tanıdığınız ama pek de alakanızın olmadığı biriyse, bu kişilerle alakası olmayan bir arkadaşınızın hesabından ya da bambaşka yabancı bir hesaptan bakmanızı tavsiye edebiliriz. Böylelikle stalker durumuna düşmeden ve o kişilerle muhatap olmak zorunda kalmadan merakınızı giderirsiniz. Çünkü sizin masum bir merakla onlara baktığınızı biz biliyoruz, ama baktığınız kişiler bunu böyle algılamayabilirler.

İkinci kural; yanlışlıkla tıklanılmaması gereken yerlere tıklamamak için elinize kolunuza sahip çıkmak. Hikayelerini izlemek, gönderilerini beğenmek, eklemek/engellemek gibi yanlış anlamaya açık eylemlerin önüne geçmek için son derece dikkatli olmalısınız. Oldu da yakaladınız diyelim, olmaz ya, hadi oldu. Stalker olmakla suçlanırsanız, her zaman “Stalker mı? Andrei Tarkovsky filmi değil mi? Hani Strugatski kardeşlerin “Uzaydaki Piknik” romanından uyarlanma olan?” diyerek, genel kültürünüzle konuyu dağıtabilirsiniz. Size güveniyoruz 😊.

Üçüncü kural; elinizdeki bilgileri iyi organize etmek. Örneğin, o gün gittiğiniz kafede birinden hoşlandınız, ama onu tanımıyorsunuz. Kafenin ismini sosyal medyada aratarak o gün orada kimler fotoğraf koymuş, kimler mekânı etiketlemiş görebilirsiniz. Böylelikle, merak ettiğiniz insana ulaşabilirsiniz. Bu saydıklarım elbette o kişi sosyal medya kullanıyorsa ve paylaşım yapıyorsa geçerli olacaktır.

Bunlar en genel kurallardı. Peki ama, tanıdığınız birini daha yakından tanımak için nasıl bir stalk yolu izlemelisiniz? İşte, bunun adı stalk sanatı oluyor. Çünkü burada her yerden topladığınız bilgileri harmanlayıp analiz ederek, kişiyle ilgili bir eskiz oluşturuyorsunuz. Öncelikle kişinin ismini elinizde olan bütün medya uygulamalarında aratabilirsiniz. Bu size o kişinin müzik zevkini, arkadaş çevresini, eğitim ve iş durumunu, nerelere gittiğini, nelerden hoşlandığını şöyle bir gösterecektir. Instagram, Snapchat, Facebook gibi uygulamalardan arkadaş olduğunuz kişileri bu şekilde daha ayrıntılı “tanıma” fırsatı yakalayabilirsiniz. Spotify’dan ne dinlemeyi sevdiğini, Instagram’dan nerelere gidip ne yaptığını, Facebook’tan kimlerle nereden arkadaş olduğunu anlayabilirsiniz.

Son olarak unutmamanız gereken iki husus var: iz belli etmemek ve dikkatli olmak. Çünkü aylar önce ayrıldığınız sevgilinizin hikâyesini, eminiz ki yanlışlıkla izlemek istemezsiniz! Bu yüzden dilerseniz bir başkasının hesabından, dilerseniz “diğer” hesabınızdan bakabilirsiniz.

Unutmayın, merak ancak kimseye zarar vermediği sürece zararsız bir duygudur. Bu sebeple, size yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkasına yapmadığınızdan emin olun!

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!