Ana Sayfa SAĞLIK + MUTLULUKBESLENME Yorgunluğunuzun Nedeni B12 Eksikliği Olabilir

Yorgunluğunuzun Nedeni B12 Eksikliği Olabilir

yazan Dr. Tuncay Filiz

B12 vitamininin vücudumuzun çalışmasında birçok önemli görevi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendiren B12, ek olarak sinir sisteminin doğru ve hızlı çalışmasına yardımcı olur. Aynı zamanda B12, kemik iliğindeki kan hücrelerinin yapımında da görevlidir.

B12 vitamini bir yandan sinir tahribatını önlerken, öte yandan doğurganlığı da arttırır. Vücut hücrelerinin oluşumunu, kendilerini yenilemelerini ve uzun yaşamalarını sağlar. Ayrıca sinir uçlarının normal gelişimini kolaylaştıran vitaminler arasında da yer alır. Böylelikle sinir hücrelerinin normal fonksiyonlarını yerine getirmelerine yardımcı olur. Bir başka önemli faydası ise vücuda yeterli miktarda alınan B12 vitamini, hafızanın güçlenmesine de yardımcı olabilmektedir.

Bunlarla birlikte B12 vitamini tüm hücre çekirdeklerinin olgunlaşmasını sağlar. Suda eriyen diğer vitaminlerden farklı olarak B12 vitamini, karaciğerimizde depo edilebilir. Bu nedenle B12 eksikliğine ait belirtiler, aylar hatta yıllar sonra ortaya çıkabilir.

B12 EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

B12 vitamini eksikliği sıklıkla halsizlik ve yorgunluğa yol açar. Kollarda ve bacaklarda uyuşma, karıncalanma ve hissizlik duyguları B12 eksikliğine bağlı nöropatilerdir. Dengesizlik sık dile getirilen bir yakınmadır ve çoğu kişi tarafından sallanma duygusu olarak ifade edilir. Bununla birlikte kulak çınlaması da olabilir. Ayrıca adet düzensizliklerine de yol açabilir.

B12 vitamini eksikliği bunamaya ve bir takım psikolojik sorunlara neden olabilir. Depresyon, B12 eksikliğinde sık görülen bir duygu bozukluğudur. Ağır B12 eksikliğinde, kişilerin içe kapanık ve melankolik bir ruh hali sergilediği gözlemlenmiştir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Eksikliğin tedavisi için yalnızca B12 vitamini kullanmak yeterlidir. Hafif eksikliğinde ağız yoluyla günde birkaç tablet B12 vitamini almak yeterli olacaktır. Ağır eksikliğinde ise B12’nin enjeksiyon formları tercih edilebilir. Eksikliği yaşayan bireylere B12 enjeksiyon tedavisine başlamadan önce, birkaç gün boyunca potasyum tabletleri verilmelidir. Çünkü B12 enjeksiyonunu takip eden ilk birkaç gün şiddetli potasyum kayıpları yaşanabilir. Bu nedenle ağır eksiklik durumları hassas bir şekilde ele alınmalıdır.

DENGELİ BESLENMENİN ÖNEMİ

Erişkinlerde günlük B12 gereksinimi 2 mikrogramdır. B12 vitamini en çok et ve et ürünlerinde bulunur, balık da buna dahildir. B12 vitamini ısıya dayanıklı bir vitamindir, besinleri ısıtmak ya da pişirmekle etkinliğini yitirmez. Meyve ve sebzelerde B12 vitamini bulunmaz. Bu nedenle dengeli beslenebilmek ve B12 eksiliğinden kaçınabilmek için sebze ve meyve tüketimin yanı sıra et tüketimine de özen göstermeliyiz.

Öte yandan özellikle vejetaryen beslenenler, kendi beslenme düzenlerine mutlaka B12 vitamini tabletlerini dahil etmelidir. Yumurta akı, süt ve peynir, B12 vitamin içeriği zengin diğer besinlerdir. Dolayısıyla vegan beslenenlerde B12 vitamini eksikliğine sıkça rastlanır. Vegan/ Vejetaryen beslenenlerin, B12 eksiklikleri olup olmadıklarına dair kontrollerini yaptırmaları ve gerekli olduğu takdirde beslenme modellerine B12 vitamini içeren tabletleri eklemelidirler.

B12 emilimi mide asidi ile gerçekleşir. Bu nedenle uzun süre kullanılan antiasit nitelikli mide ilaçları da B12 eksikliğine yol açabilir. Bu tarz mide ilaçlarını kullananlar periyodik olarak ölçüm yaptırmalı, eksiklik var ise müdahale edilmelidir.

65 yaşından sonra da mide asidi azaldığından B12 vitamini eksikliği sık görülür. Bu yüzden 60 yaşından sonra herkese B12 vitamini takviyesi önermekteyiz.

Sağlıkla kalın!

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Hypnoskop - En iyiyi yaşamaya başlayın

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et

error: İçerik korunmaktadır !!